Матовилац: Рано пролеће идеално је време за узгој
Foto:Pixabay
Матовилац је биљка која се једноставно и без већих захтева узгаја, а код нас се најчешће конзумира као салата.
Матовилац (Валерианелла лоцуста) је двогодишња биљка, сразмерно кратке вегетације (8 - 10 месеци од сетве до физиолошке зрелости), али најчешће се узгаја као једногодишња биљка. Узгој јој је познат широм света, а код нас је најзаступљенији холандски широколисни. Већина се одлучује за њега јер му је семе крупније, а листови широки и овални, сјајно зелене боје.
Сеје се у касну јесен или рано пролеће
Са припремом земљишта за узгој матовилца треба почети бар две недеље пре сетве. Површински слој земље мора бити фине мрвичасте структуре. С озбиром да подноси температуре и испод 0°Ц, ово је биљка коју сејемо у касну јесен или рано пролеће.
Сеје се у следу, семе се ставља у рупе дубине 1цм, растојања 10 - 15 центиметра. Биљке се проређују на 10цм када формирају 3 до 4 листа. За сетву на већим површинама користе се сејачице, а између редова треба оставити до 15 цм размака. Количина потребног семена зависи од његове крупноће.
Матовилац можете да комбинујете са сетвом више усева јер не заузима пуно простора, а можете да га узгајате на месту где сте претходно имали кромпир, пасуљ или грашак.
Не препоручује се употреба стајског ђубрива
Отпоран је и не захтева употребу заштитних средстава и ђубрива, али ако постоји потреба, најбоље је узети 400 - 600 кг НПК, 15:5:20 или 12:12:17. Никако се не препоручује ђубрење стајњаком јер листови матовилца расту уз земљу па микроорганизми са ђубривом могу да остану на листовима или их чак "спржити".
Бербу је најбоље изводити ножићем
Ако желите да имате још једну бербу, најбоље је матовилац резати ножићем како му не би ишчупали корен. Важно је напоменути да се са једне биљке не сме узети превише листова ођедном јер то може да је ослаби, посебно током зимског узгоја на отвореном. Код густих усева доњи листови крену брже да жуте па их треба проређивати.
Има више витамина Ц него цитруси
Матовилац садржи више витамина него "уобичајена" салата. Јача имунитет јер садржи обиље гвожђа, магнезијума, калијума и витамина, који такође штите од стреса, кардиоваскуларних болести и анемије. Помаже телу у одржавању нивоа витамина Ц јер га садржи десет пута више од цитруса.
Izvor: agroklub.rs/Lucija Bencaric
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Za kilogram semenske je potrebno između 3 i 5 kilograma merkantilne pšenice
Poljoprivrednike u Srbiji ovih dana, uz žegu i očigledno sušnu sezonu, muči i nabavka veštačkog đubriva za jesenju setvu. Izvesno je da cene neće pasti, a naročito zabrinjava to što im je prošle godine za tonu veštaka trebalo oko 45.000, a sada ih to košta i do 145.000 dinara.
Poskupljnenja se beleže na svim nivoima, a muku muče i poljoprivrednici jer je setva kukuruza, soje, suncokreta ove godine skuplja za 45 odsto nego lane.
U toku je prolećna setva, a iako se primećuje nedostatak vlage u narednom periodu se očekuje da će ovaj deficit biti delimično nadoknađen.
S obzirom na to da bi zbgo ratnog stanja površine pod suncokretom u Ukrajini mogle da padnu na najniži nivo u poslednjih 13 godina, postavlja se pitanje da li ratari kod nas mogu da povećaju površine pod ovom uljaricom i iskoriste dobru cenu.
Poljoprivredne proizvođače u Srbiji u startu čeka teška sezona jer su se pojedini troškovi po pitanju setve učetvorostručili. Osim toga, i krajnji proizvodi će biti iskuplji sa čime će se suočiti svi potrošači.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета