Першун - сорте, узгој и предности гајења
Foto:Pixabay
Першун се гаји због задебљалог корена и ароматичног лишћа које се користи као додатак јелима. Разликују се два варијатета лишћара: постоје сорте са нормалном грађам лишћа, сличном оној код корењаша и сорте коврђжавог лишћа.
У првој години живота першун развија корен и лисну розету, а у другој цветоносно стабло и семе.
Сорте корењаша у првој години формирају корен конусног облика, због којег се гаје, док лишћари образују вретенасто-жиличаст, (разгранат) коренов систем тако да се гаје искључиво ради лишћа.
Корењаши се више гаје јер се поред корена од њих користи и лист. Першун ниче на температури од 2 Ц оптимум је око 20 Ц, а за раст листова и корена оптимална температура је око 18 Ц. Отпорнији је на ниске температуре од мркве. Младе биљке могу да поднесу мразеве од минус десет степени, а у фази образованог задебљалог корена и минус 20 Ц па успешно презимљава. Першун је биљка дугог дана са повећаним захтевом за светлошћу. Отпорнији је на недостатак воде од мркве јер има и јачи коренов систем. Највише воде захтева у фази ницања и интезивног раста лисне розете, па се залива 3-4 пута у вегетацији. Код лиснатог першуна после сваког скидања листова неопходно је заливање.
Першун – сорте и њихов узгој – предности гајења
Першун најбоље успева на средње лаким структурним и плодним земљиштима где се корен развија, а не успева на тешким и киселим земљиштима. Оптимална вредност пХ је 6 – 8. Гаји се на другом месту у плодореду после врсте које се ђубре органским ђубривом или легуминоза.
Лиснати першун успешно се гаји и на првом месту у плодореду уз непосредно ђубрење органским ђубривима. Основна обрада на дубини 25-30 сантиметара обавља се у јесен, а пролећна припрема зависи од типа земљишта. С обзиром на ситно семе најзначајнија је квалитетна предсетвена припрема која омогућава брзо и уједначено ницање першуна. Першун захтева сличне количине ђубрива као мрква.
Першун за принос од 10 т/ха усваја 30 кг азота, 10 кгр фосфора и 40 кг калијума најчешће се ђубри са 80-120 кг азота, 80-100 кг фосфора и 100-140 кг калијума /ха.
Першун лишћар захтева више азота па се његова количина повећава и до 140 кг/ха. Сетва се обавља рано у пролеће или пред зиму на дубину 2-2,5 цантиметара и то у редове са размаком од 20-30 см. Најбоља је сетва у широке редове (10 цм) са 70-80 биљака /м квадратни.
У производњи першуна примењују се све мере неге : култивирање, прихрањивање заливање и заштита усева. Веома је значајно да се у фази ницања спречи појава покорице и зато се примењује ваљање лаким ваљцима.
Izvor: agroeko.net
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Peršun obiluje vitaminom C i to u svom prirodnom obliku što je jako važno, jer ga na taj način organizam najlakše usvaja. U ishrani čoveka koristi se sve što peršun daje, list, plod, stabljika i koren.
Peršun je biljka koja je široko rasprostranjena na našim prostorima i uglavnom se koristi kao začin i dekoracija. U nastavku saznajte koje sve benefite čaj od peršuna donosi našem organizmu.
U ishrani čoveka koristi se sve što peršun daje, list, plod, stabljika i koren. Uglavnom poznata kao “obična začinska biljka” dok se ne upoznate sa svim njegovim blagodetima jedna od njih je peršunov uticaj na mršavljenje.
Sve više slušamo o upornoj bakteriji Ešerihija koli koja postaje imuna na bilo koji antibiotik kao i kada je izlečimo, uvek postoji opasnost od njenog povratka i ponovnih infekcija.
Put do blistavog i zavodljivog osmeha je znatno lakši uz male tajne koje sadrži začinsko bilje.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета