Ротквица - отвара апетит и лако се гаји

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

У пролеће и јесен ротквице својом бојом доприносе шаренилу пијаце, а када је реч о исхрани своју вредност заслужују и укусом. У даљем тексту прочитајте шта све треба знати о ротквици и како је гајити.

Ротквица се код нас гаји на малим површинама, а ретки су случајеви да се сади на већим парцелама. Семе ротквице је слично семену роткве, која садржи од 100 до 200 семенки у граму. При сејању ротквице простор између редова би требало да износи од 15 до 20 цм, а размак у самом реду од 3 до 5 цм.

Сетва ротквице
Сеје се у рано пролеће и у другој половини септембра месеца, чим услови дозволе. По квадратном метру може се одгајати преко 300 биљака ротквице. Ова биљка има вегетациони период од 30 до 40 дана и на трпезама се може наћи крајем априла и почетком маја.

Сорте ротквице
Постоји више сорти ротквица које се разликују по изгледу, крупноћи плода, изгледу корена и боји. Код нас су одомаћене сорте Београдска, коју карактерише округли плод који је 2/3 црвене , а при дну беле боје.Поред ове код нас се често користи Ледена свећа, сорта са дугуљастим белим плодом, дугим од 8 до 10 цм. Друге познате сорте ротквица су Россо а форма д’ олива, Меззо лунго росо а пицола пунта бианка, Цхеррy белле, Сцарлет цхампион, Кокарде и Рибелла.
Употреба ротквице у исхрани
Најчешће се користи као салата, може се јести и цела заједно са листовима ако је у питању млада биљка, и сецкана у мешаним салатама. Због своје специфичне структуре, хрксавости и освежавајућим укусом утиче на отварање апетита и боље варење хране.

Лековита својства ротквице

Љуткасти укус ротквица има због сумпора и етеричних уља. Има малу храњиву вредност, а највише садржи шећере и угљене хидрате. Садржи витамин Ц, Б1 и Б2, нешто мало витамина А, али има доста минерала и то највише: калијума, фосфора, калцијума, магнезијума, бакра, гвожђа.

Izvor: agromedija.rs

Ротквица - отвара апетит и лако се гаји

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jedna od najzdravijih i najjeftinijih namirnica biće nam dostupna cele jeseni, a izvanredan je dodatak svakom ručku.

U jeku turističke sezone, otkupljivači su prestali da kupuju paprike i krastavce od povrtara sa područja Virovitice.

Za kilogram semenske je potrebno između 3 i 5 kilograma merkantilne pšenice

Poljoprivrednike u Srbiji ovih dana, uz žegu i očigledno sušnu sezonu, muči i nabavka veštačkog đubriva za jesenju setvu. Izvesno je da cene neće pasti, a naročito zabrinjava to što im je prošle godine za tonu veštaka trebalo oko 45.000, a sada ih to košta i do 145.000 dinara.

Verovatno vam se desilo da slučajno ostavite povrće poput krompira u kesi u nekoj posudi u špajzu. Posle izvesnog vremena, jedino sto možete videti jeste da je on zarastao u klice.

Poskupljnenja se beleže na svim nivoima, a muku muče i poljoprivrednici jer je setva kukuruza, soje, suncokreta ove godine skuplja za 45 odsto nego lane.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета