Где се и како користи СМОЛА?

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Широка лепеза примене смоле кроз историју говори о величини њеног значаја за људе: од видања рана и верских обреда, преко бакљи до производње сапуна, па чак и накита.

Смола је угљоводнична материја коју луче углавном четинари, како би се залечили од повреда и заштитили од напада инсеката и патогена.

Наиме, смола омета широк спектар биљоједа, инсеката и патогена, док испарљива фенолна једињења могу да привуку добре инсекте попут паразитоида који се хране другим инсектима или грабљивице које једу биљоједе који нападају биљку.

Секундарно, смоле настају под утицајем надражаја, а највећи део светске производње добија се гребањем површине дрвета из којег почне да цури смола која се сакупља и прерађује.

Међутим, када смола цури из дрвета, она мења своја својства. Због испаравања етеричних уља прелази врло брзо у густо стање, а такође и оксидира што изазива тамнију боју.

Чврста смола може да се добије и другим путем, када се дестилацијом уклоне испарљиви терпени. Реч је о транспарентној маси са благо жутом или смеђом бојом, без мириса или са благим мирисом терпентина. Она се не топи у води али је растворљива у алкохолу, врућим масним уљима и есенцијалним уљима. У течно стање може да пређе под утицајем топлоте.

Људска употреба природних, биљних смола има веома дугу историју коју је у древној Грчкој документовао Теофраст, а у старом Риму Плиниј Старији. Употреба смоле је посебно позната кроз верске обреде као тамјан и мирта, који су били цењени још у старом Египту. Тамјан је заправо ароматична смола која се добија из дрвета Босњеллиа које расте у Азији и Африци.

Због своје високе запаљивости, смола се раније користила за производњу бакљи.

Фосилна смола, коју зовемо ћилибар, користи се у изради накита.

У сликарству се користи терпентин, течна смола или смоласто уље који се добија од зимзелених врста дрвећа, као што су бор, ариш, јела и смрча.

Природне смоле се користе за производњу боја, сапуна, лепка, парфема. Оне тврђе се користе за производњу боја и цемента, док се меке, које садрже етерична уља, користе у производњи лекова.

Izvor: agromedija.rs

Где се и како користи СМОЛА?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Trend poskupljenja sirovina nastavlja se i na početku nove 2022. godine, pokazuju međunarodne studije u kojima je učestvovalo hiljadu vodećih menadžera u prerađivačkoj industriji na 12 evropskih tržišta.

Šume imaju brojne funkcije, ali tri osnovne, koje najčešće srećemo u zvaničnim šumarskim dokumentima su ekonomska, ekološka i socijalna. U osnovama gazdovanja šumama, ove funkcije se navode upravo ovim redom.

Srbija će dostići evropske standarde u oblasti pošumljavanja za 1.400 godina ukoliko zadrži ovaj tempo, rekli su predstavnici Koalicije 27 koja okuplja organizacije civilnog društva iz oblasti ekologije.

Dok se čovečanstvo upinje da očuva prirodu i ekosistem, pojedinci poput Jadava Pajenga sade šume i za sobom ostavljaju neprocenjivo bogatstvo.

U ski centru "Kopaonik", javno preduzeće "Skijališta Srbije" je započelo akciju pošumljavanja. Plan je da se u narednom periodu zasadi 20 hiljada sadnica smrče.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета