Дуња: Припрема земљишта за садњу и избор садница

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Желите да садите дуњу? Онда је неопходно да обавите квалитетну припрему земљишта и обезбедите квалитетне саднице.

Све чешће воћари се опредељују за подизање воћњака дуња. Ово дрво може да живи до 70 година, те је врло важно посадити саднице на повољном месту у земљиште које је добро припремљено.

Дуња прве плодове даје у другој години, а значајније приносе од четврте године. Максимални приноси су након десете године.

На који начин припремити земљишта за садњу дуње и зашто је избор садног материјала услов за успешну производњу.

Квалитетна основна припрема земљишта је предуслов за добар пријем садница и пораст воћака.
За подизање засада дуње неопходно је извршити риголовање земљишта на дубину до 50-60 цм. У извесним случајевима дубина риголовања може да буде већа.
Риголовањем се нарушава микробиолошка равнотежа, али се активирају велике количине инертног земљишта. Превртањем земљиште са површине које је плодније доспева у зону где ће се развијати коренов систем младе воћке.

Земљиште постаје растресито са повољним ваздушно-водним и топлотним режимом.
У риголованим земљиштима органска ђубрива се брже разлажу, а боља је и конзервација влаге од атмосферских падавина.
Повољни ефекти се постижу и подривањем земљишта.
Подривањем се утиче на растресање дубљих, непропусних слојева земљишта чиме се побољшава ваздушни режим и водни капацитет.

Подривачи могу да буду снабдевени додатком за кртичну дренажу или депозиторима за уношење минералних ђубрива у дубље слојеве земљишта.
Подривање је ефикасан и јефтинији начин припреме земљишта за садњу од класичног риголовања.
На земљиштима тежег механичког састава потребно је комбиновати подривање са риголовањем.
Најповољнији начин припреме земљишта за дуњу је комбинација подривања и дубљег орања.

Подривање земљишта се обавља на дубини од око 60 цм.

Након мелиоративних мера (растурања кречњака, стајњака и осталих минералних ђубрива), спроводи се дубље орање на 30-40 цм.
За јесењу садњу риголовање или подривање треба обавити у пролеће, а за пролећну рано у јесен.
Циљ је да се до момента садње земљиште добро уситни, слегне и поравна.
Фина припрема риголованог земљишта обавља се машинама за површинску обраду.
Треба нагласити да се ова операција обавља по сувом времену, када је земљиште добро просушено, како се површински слој не би превише сабијао.
Уколико је због раније дубоке обраде земљиште добро поравнано, а корови нису почели да ничу, ова операција може да се избегне.
Квалитетне саднице услов за успешну производњу
Један од услова успешне производње дуње је квалитетан садни материјал.

Саднице дуње треба набављати од регистрованих произвођача-расадничара чија се производња налази под сталном стучном и здравственом контролом надлежних пољопривредних стручних служби и инспекцијских органа.

Грешке направљене при избору садница могу негативно да се одразе на растење, развитак и плодоношење дуње.

Једногодишње саднице дуње треба да имају коренов систем са најмање 3-5 основних жила.
Дужина наџемног дела садница мора да износи најмање 1 м.

Пречник непосредно изнад спојеног места не сме бити мањи од 10 цм. Ове саднице могу бити са или без превремених гранчица.

До момента садње саднице се чувају у прикладним хладним и мрачним просторијама, уз обезбеђено влажење корена, најдуже један до два дана.

Уколико се саднице дуже чувају неопходно је да се обави њихово трапљење, на исти начин како се то ради у расадницима или на продајним местима.

Наиме, у дворишту или на окућници треба ископати шанац ширине и дубине око 40 цм у коме се слажу саднице и затрпавају земљом. Пре затрпавања растурају се отровни мамци за сузбијање глодара који могу да оштете коренов систем.
При трапљењу садница неопходно је заливање и добро покривање земљом како не би дошло до измрзавања и исушивања кореновог система.

У зависности од удаљености места садње, транспортних средстава и расположиве радне снаге, саднице не би смеле да се излажу ветру или сунцу више од једног сата.

Уколико се садња одвија споро коренов систем садница треба на парцели прекрити слојем влажне земље, како не би дошло до исушивања.

Izvor:agromedija.rs

Дуња: Припрема земљишта за садњу и избор садница

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Dunje su voće koje podseća na dolazak zime. Malo ko ih još čuva na ormanu zbog mirisa, ali se poslednjih desetak godina sve više sade i prerađuju u kompot, slatko, sok, rakiju. U župskom selu Tulešu berba je u punom jeku.

Leblebija se koristi za pripremu variva, a od sušene leblebije se pravi brašno, koje se može koristiti za zapršku u jelima ili za izradu namaza.

Važan vitamin C krije se i u nekim drugima namirnicama i to u mnogo većim količinama nego što biste očekivali, a u tome prednjače dve.

Dunja je bogata mineralima i vitaminima i svakodnevna konzumacija je dobra za zdravlje.

Vreme berbe presudno utiče na kvalitet i tehnološka svojstva plodova dunje, a ovaj proces se sprovodi u toku septembra meseca, pa sve do kraja oktobra. Berba dunje se obavlja u zavisnosti od toga za koje namene će se plod koristiti.

Vizuelnim pregledom zasada dunje uočeno je prisustvo simptoma na listovima od ishrane larvi minera belih mina. Potrebno je sprovođenje adekvatnih mera zaštite.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета