Kako možete IZBELITI tamnu ljusku ORAHA

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Nakon berbe plodove treba oprati čistom vodom i osušiti. Sušenje je korisno i kod plodova koji nisu prani, jer se na taj način orasi mogu duže sušiti.

Da bi plodovi dobili svetliju boju i bili privlačniji za kupca, ukoliko je ljuska oraha tamna treba izvršiti beljenje. Ovaj postupak se izvodi upotrebom sumpora ili upotrebom tečnog hlora.

Kako ćete izbeliti ljuske oraha?

Plodovi se stave u mrežaste vreće i podvrgnu sumpornom dimu. Za ovaj postupak potebno je upotrebiti 40-50 grama sumpora na 100 kilograma plodova oraha. Ukoliko za to postoji mogućnost na domaćinstvu ovaj postupak se može efikasno obaviti i u sušnici.

Drugi postupak je beljenje ljuske upotrebom tečnog hlora. Treba napomenuti da je za ovaj postupak potrebno dugogodišnje iskustvo jer postoji opasnost od prodiranjanja tečnosti u plod pa jezgro postaje štetno za upotrebu.

Za čuvanje plodova oraha najbitnija su hladna, suva i provetrna mesta. Plodovi se mogu čuvati u vrećama, podnim skladištima ili hladnjačama. Orasi se najčešće čuvaju u vrećama koje su retkog tkanja i okačeni na mestu gde ima promaje ali bez prisustva vlage.

Ako orahe čuvate u  skladištima orasi se čuvaju rašireni po podu, jako je bitmo da skladišta moraju imati dobro provetravanje.

Izvor:poljosfera.rs

 

Kako možete IZBELITI tamnu ljusku ORAHA

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Orasi su veoma hranljivo i zdravo voće, a i neizostavni deo poslastica koje volimo. Međutim, nekad nas baš mogu namučiti kada je u pitanju čišćenje od ljuske.

Orasi su veoma hranljivo i zdravo voće, a istraživanja pokazuju da se uspešno mogu koristiti i protiv dijabetesa.

Procene su da u našoj zemlji ima oko dva miliona stabala oraha, a postoje dokazi da se sada pojavila nova štetočina ove voćne vrste poreklom iz centralnih i severnih delova Amerike.

Iako je drveće izvor života, trebalo bi da znamo da neke vrste nikako ne bi trebalo saditi u samom dvorištu. Pojedine vrste prave velike količine ugljen-dioksida koje mogu biti štetne.

Naredna godina u Srbiji mogla bi da bude "najbolja za poljoprivrednike", ocenjuju stručnjaci, a zahvaljujući novim bespovratnim sredstvima za investicije.

Tržište nije zasićeno orahom, pa je realno očekivati da se sve količine plasiraju na tržištu. Prednost je i što je za podizanje zasada oraha potrebno manje sredstava nego za druge voćne vrste, troškovi nisu veliki, a procene su da se već posle pet godina od podizanja zasada ostvaruje prihod

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета