Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Леска захтева песковито и растресито земљиште са доста хумуса.

Има велике захтеве према води и треба јој од маја месеца до краја вегетације обезбедити 600 литара воде по стаблу. Ова количина воде обезбеђује добро наливање плодова и формирање родних пупољака за наредну годину.

Најбоље приносе даје контролисани збун са 6 до 8 стабала из жбуна. После бербе треба обавити фолијарно прскање. За садњу је најбоље користити једногодишње изданке леске.

Стабла треба редовно орезивати и гране минимално повијати на 45 степени. Зимску резидбу треба обављати на температури изнад 5 Целзијуса и сва стабла у жбуну треба да буду орезана на исту висину. Поред зимске треба обавити и две зелене резидбе: крајем маја и крајем јуна, почетком јула.

Максималну родност достиже од дванаесте до четрнаесте године, када треба почети са заменом старих стабала младим изданцима. Тада се врши подмлађивање жбунова.При резидби леске пажњу треба обратити на цветне пупољке који се формирају на периферији и врховима круне јер су то најбоље осветљени делови. Из тог разлога неопходно је проређивати круну, а нарочито њен унутрашњи део. Редовном и умереном резидбом постиже се боља оплодња, већи принос и квалитет плодова. Леску треба орезивати бар једном у три године. Поред резидбе након опадања лишћа, треба је орезивати и у фази цветања женских цветова јер тада се види које су гране родне.

Резидба младих стабала има за циљ правилно обликовање узгојног облика, правилно грањање и добијање што већег броја секундарних и терцијалних гранчица. Састоји се у проређивању летораста и уклањању оних који се налазе у унутрашњости да би се добило максимално осветљење, јер светлост утиче на брже формирање цветних пупољака. Осветљене гранчице дају два до три пута већи принос.

У фази пуне родности резидбом се обезбеђује добијање снажних једногодишњих гранчица просечне дужине 35-40 цм јер дају обилан род. Гранчице дуге 5 до 15 цм имају слаб род. Уклањају се све једногодишње гранчице које су донеле род као и оне које врше засену. Резидбом се уклања и 20-25% секундарних гранчица по опадању лишћа. После дванаесте године све основне гране жбуна се скраћују на 50 цм од површине земље, а родне гране се остављају. Када родност опадне и када је вегетативни прираст 5 до 15 цм, приступа се ригорозној резидби при чему се уклања 30 до 50% старих стабала и замењују се младим.

При резидби посебно треба водити рачуна о површини пресека стабла и ниховом зарашћивању. Велике пресеке треба обавезно дезинфиковати и залити калемарским воском. Дезинфекцију треба вршити препаратима на бази бакра.

Izvor: agromedija.rs/

Орезивање леске

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Evropska komisija je, nakon sprovođenja opsežnih i složenih procedura, odobrila Srbiji izvoz sadnica leske bez ijednog dodatnog zahteva, javljeno je iz Ministarstva poljoprivrede.

Proizvodnja lešnika je sve popularnija i sve je više površina pod ovom voćnom vrstom u Srbiji. U odnosu na plantažu jabuke i kruške recimo, troškovi podizanja zasada su upola manji, dok je zarada gotovo duplo veća.

Zasadi leske se u našoj zemlji nalaze u različitim fazama razvoja ploda, a vizuelnim pregledom je registrovano prisustvo svih razvojnih stadijuma mramoraste stenice, pa je neophodno izvršiti adekvatnu zaštitu.

Leska, je tokom istorije smatrana magičnim drvetom – simbolom večnosti, mladosti i zdravlja. Leska vodi poreklo iz Male Azije i pripada grupi jezgrastih voćaka.

Leska je uvek tražena, poslednjih godina doživljava ekspanziju pogotovo u konditorskoj industriji. Vladimir i Srećko su započeli kao hobi. Priča se nastavila punih 14 godina i od njih je napravila uspešne uzgajivače leske, spremne da podele znanje i iskustvo sa drugima, baš kao što je to za njih učinio agronom Toma.

Istina je da u našoj klimi ne izgleda kao plod, ali je maslina prelepa i stvara atmosferu odmora, gde god da je postavimo. Takođe je veoma lako uzgajati drvo masline!

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета