Плави камен за прскање воћа и поврћа

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Плави камен (хемијски састав – бакар сулфат ) је превентивни фунгицид који се користи у припреми Бордовске чорбе. Бордовска чорба се примењује у заштити многих врста воћа и поврћа – за парадајз, кромпир, краставац, винову лозу како би се сузбили разни узрочници болести биљака.

Органска производња такође начин производње у којој је дозвољена, додуше ограничена примена плавог камена уз строго поштовање правила примене, јер није реч о класичном, хемијском, индустријском препарату.

Плаво прскање

“Плаво прскање” се већ планира и припрема на јесен. То је најпре својевсна хигијена која подразумева уклањање осушених стабала, сувих и поломљених грана, трулих плодова, лишћа…Труљење тих остатака може бити узрок разних болести и зараза биљака.Употреба плавог камена односно бордовске чорбе веома је корисна мера заштите воћака јер се њиме сузбијају многе болести, а неке се могу успешно контролисати.
Плавим прскањем лако се сузбијају патогени који могу да презиме у крошњи скривени у пукотинама коре, пупољцима…Плаво прскање је најбоље обављати у јесен након опадања лишћа.

Које болести се сузбијају “плавим прскањем”
-Коврџавост листа брескве
-Рогац шљиве
-Монилиоза шљиве, брескве, вишње, трешње, кајсије
-Пегавост листа
-Краставост плодова крушке
-Кестењаста пегавост малине
-Антракноза
-Краставост плодова кајсије
-Шупљикавост лишћа
-Пламењача воћа
-Екскориоза винове лозе

Начин примене, деловање и каренца
Изазивачи наведених болести, када се заврши вегетација остају пристуни у крошњи, отворима по корама, на пупољцима… После блажих зима, они долазе на осетљиве делове биљке и тако креће зараза. Патогени се зато морају елиминисати на месту њиховог презимљавања. Препорука је да се “плаво прскање” обави на јесен па ће тако и последице на пролеће бити блаже.

Плави камен је на бази бакра, плаве је боје, па такве његове физичке особине, узрокују да воћњак добија плавичасту нијансу.

“Плаво прскање” се обавља у новембру. Код брескве, на пример, почетком месеца и то након првих јесењих мразева, када листови опадну. Ипак, ако је на стаблу пуно лишћа, прскање се не препоручује јер средство, у том случају, неће довољно да допре до места где су присутни паразити.

Савет: Протресите воћку како би се она ослободила лишца, па онда крените са “плавим прскањем”.

За уредно “плаво прскање” потребан је темељни рад. Сваки део биљке потребно је добро поквасити да постане плавичаста.
Каренца: 21 – 28 дана.

Сва средства за “плаво прскање ” на бази плавог камена заправо припадају групи бакарних једињења. То су, поред бордовске чорбе, Купроксат, Купрагин, Блаувит, Бевеблаукреч…
Припрема

Бордовска чорба се најешће користи у концентрацији од 1,5 – 2% , односно 2 килограма на 100 литара воде. Прскајте биљке када је лепо време, на температури већој од 10 степени. Немојте третирати биљке када је јак ветар и хладније време. Користите бордовску чорбу која је свеже припремљена. Стајањем, њено дејство постаје слабије.

Припрема бордовске чорбе за мале поседе, подразумева да се претходно припреми “основна суспензија” од кречног млека и “основни раствор” бакар сулфата (плавог камена). Они се препрскања мешају са водом. “Основни раствор” се спрема растварањем плавог камена у води у пластичној буради. Овај раствор може стајати неограничено у пластичној амбалажи.
У другој пластичној посуди, треба растворити килограм гашеног креча у 10 литра воде. Иона може неограничено стајати у пластичној амбалажи. На крају, пре саме примене, треба помешати два раствора која чине чорбу.

 Izvor:seoski poslovi

Плави камен за прскање воћа и поврћа

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Kako je i najavljen, 13. juna je u Švajcarskoj održan referendum o potpunoj zabrani pesticida. Građani su mogli da izglasaju direktna plaćanja samo za poljoprivrednike koji ih ne koriste kao i zabranu uvoza hrane koja ih sadrži, te držanje onoliko životinja koliko mogu da nahrane hranom koju su sami proizveli

Crni kumin pripada jednogodišnoj biljci iz porodice Ranunculaceae. Crni kim raste u oblasti Mediterana, Azije i Indije. Mada se isto zove crni kumin nije kim koga najčešće koristite kao začin i koga možete pronaći u svakoj radnji.

Mandragora je rod skrivenosemenica, koje pripadaju porodici krompira. Ovaj rod obuhvata nekoliko vrsta, koje su raspropstranjene na površini Mediterana, Himalaja i nekih delova Azije.

Rotkvice su vrsta povrća koje se lako gaji u saksijama, a ukoliko se sadnja pravilno rasporedi mogu se ostvariti i četiri berbe.

Бибер је, бар када је у питању његово коришћење, прави космополит, што не важи И за његов узгојни ареал, с опбтзиром да се бибер, ако изузмемоБразил, производи на подручју тропског поднебља.

Сусам, односно семе сусама, спада у најстарије зачине које је у употреби још од 1.600 година пре нове ере. Ово малено и укусно семе може се употребити за посипање најразличитије врсте хране од хлеба, поврћа, преко салата, па до рибе. Такође, цеђењем се добија сусамово уље, једно од најчистијих и најздравијих уља за кување на свету.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета