Тибетанска брусница – Гоџи
Foto:Pixabay
Биљка гоџи потиче са Тибета (Лyциум барбарум) и сматра се леком и храном за дуговечност. У медицини је називају и црвени дијамант, јер се сматра да је природна помоћ за ревитализацију општег стања здравља организма: олакшава болно стања зглобова, штити јетру и срце, опушта крвне судове,смањује крвни притисак, решава проблем увећања простате, побољшава вид и смањује сенилност код старијих особа.
Амерички стручњаци гоџи сматрају воћем века. Истраживања су потврдила да гоџи плодови садрже 18 амино-киселина, које су неопходне за организам, 21 минерал, много витамина и осталих састојака потребни за јачање имунитета организма који је предусловлов за здрав и дуг живот човека. Значи, бобице гоџија налазе се на првом месту ОРАЦ лествице која мери антиоксидативна својства, са фантастичних 23.000 јединица на 100 г бобица. На другом месту је шљива која има (само) 5.770 јединица. Учинак који је задивљујући везује се за антиоксидансе који спречавају процес одумирања ткива те настанак различитих облика карцинома у телу, посебно рака материце и дојке код жена, простате код мушкараца и рака дебелог црева.
Гоџи је као воћна врста, грм који нарасте 2-3 метра у висину и 2 метра у пречнику, цвета од јуна до августа месеца, а плодови сукцесивно сазревају од септембра до октобра. Плод гоџија су црвене бобице, дужине 1-2 цм, које се једу сирове, осушене или прерађене у сокове и сирупе. Од бобица, које по укусу подсећају на грожђице, такође се могу справљати и чајеви, ликери као додатак вину, јогурту и користе се у припреми јела са пиринчом или пилетином и као додатак салатама. Препоручени дневни унос је 10 до 30 грама осушеног плода.
Сади се у баштама, оградама, плантажама и не захтева (готово) нилкакво прскање или заштиту. Уколико се гаји на плантажама у подручјима семиаридне или аридне климе, или на песковитом земљишту, да би се обезбедио коректан принос потребно је наводњавање и постављање фолије која биљку штити од корова и спречава испаравање воде из земљишта. На плантажама, сади се на размак 3 џ 3 метра или 1.100 биљака/ха.
Плодови се беру од августа до октобра, а антиоксидантни и имунолошки параметри гоџи бобица готово су двоструко већи него код ароније.
Izvor:poljoprivreda.info
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Artičoka je biljka male energetske vrednosti, bogata mineralima. Sadi se u martu i aprilu, ili u jesen, nakon prvih jačih kiša.
Nosilac lekovitosti kamilice je njeno etarsko ulje, i glavni sastojak azulen.
Drvo hrasta je fino, sjajno, kat kad nepravilne teksture, sa pojavom iskričavosti i ustalasanosti vlakanaca.
Ova biljka je jednogodišnja biljka, koja je blizak rođak peršunu, pripada istoj porodici kao celer i šargarepa. Ovaj zdrav dodatak vašim obrocima možete gajiti čak i u saksiji na terasi.
Forsithia je prepoznatljiva kao predznak proleća, a cveta žutim, brojnim, lepim cvetovima.
U povrtarskom smislu plodom se smatra krtola. Pored kuvanja i prženja od njega se može praviti i brašno tako što se samelje.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета