Узгој стубастих јабука – Услови за гајење, орезивање, сорте
Foto:Pixabay
Код нас су се почеле појављивати у последњих 20 година, али и даље за већину представљају егзотику. Стубаста форма воћке је веома интересантна када је у питању гајење јабука, како за садњу уз кућу јер заузима мало места тако и за велике воћњаке јер омогућава да се посади 10.000 садница по хектару.
У установама које се код нас баве селекционисањем воћа се такође ради на стварању нових сорти и то веома успешно. Поред набројаних особина стубасте јабуке су се добро показале као додатни опрашивачи у засадима где има сорти који имају потребу за додатним опрашивачима. Један од циљева рада на селекцији је да те нове сорте имају различите периоде цветања, јер ће то помоћи да се лако користе за испомоћ око опрашивања.
Услови за гајење
У гушћим засадима се оставља размак између редова од 120цм, а између саднице у једном реду да буде 50цм. Мада делују нестабилно у односу на редовну форму воћа стубасте јабуке немају потребу да буду посађене уз потпору. Карактеристично за њих је да воћке веома ретко расту преко висине од 3 метра.
Веома занимљива особина је да пророде веома брзо, већ годину дана након што се посаде на место. Међути ако се посаде на неадекватном месту где су лоши услови значајно касније порроди и спорије напредује. Пун род постижу након 6 година и принос се у том периоду креће између 10 - 15 килограма.
Како је за неке сорте потребно имати додатне опрашиваче о томе треба водити рачуна да се посаде са основном врстом и да буду добро распоређене у читавом засаду. Пре садње је потребно саднице потопипити у воду и оставити да одстоје сат до два времена.
Постоје неке разлике када су у питању услови за гајење стубастих јабука, тако на пример су потребе за водом мање и не треба претеривати са заливањем. Као и код редовног заливања кад се површина земљишта просуши потребно је проћи и разбити покорицу.
Орезивање стубасте јабуке је такође помало специфично, а препорука је да се одради током лета у периоду када се формирају цветни пупољци. На тај начин ће се спречити прерођивање, где се наредне године у већини случајева смањује број плодова. Што се тиче разних савета који се могу чути са стране, један од најчешћих и погрешан је да не треба радити резидбу.
Сорте стубастих јабука
Мада се не би могло помислити да има много соти међу овим типом воћа, истина је прилично другачија. На нашим просторима се најчешће у понуди могу наћи сорте које су и развијене на овим просторима.
Набројаћемо неке од најчешћих врста:
*Румено вретено - за бербу стиже почетком септембра. Ова сорта је у Холандији 2012 године проглашена за најбољу сорту стубастих јабука у Европи.
*Краљица чардаша - плодови дозревају у другој половини септембра, црвене су боје и могу се доста дуго чувати чак до 6 месеци
*Весна - сорта стубастих јабука која за бербу доспева током августа месеца. Плодови су доста крупни, основна боја је зеленкаста али има доста додатног руменила.
*Зелени драгуљ - има плодове зелене боје а за бербу ти плодови доспевају крајем септембра месеца
*Ђердан - врста која има плодове жуте боје, а дозрева половином септембра. Плодови су слатко накиселог укуса, просечене тежине око 160 грама.
*Фламенго - стубаста јабука са црвеном бојом плодова који за бербу стижу крајем септембра.
*Болеро - ова врста дозрева половином септембра, а плодови су јој зелене боје и просечне тежине од 15 грама
*Полка - плодови су зелене боје и могу да се чувају пар месеци. За бербу стижу крајем септембра
*Валц - има плодове крупне и црвене боје. Као и већина осталих за бербу стиже током друге половине септембра месеца.
Ове све сорте јабука као и редовне долазе накалемљене на различите подлоге. О овоме се такође треба додатно информисати током куповине јер и то значајно утиче на развој воћке.Као набољи тип подлоге се често наводи М-26.
На крају текста морамо споменути и патуљасте сорте стубастих јабука које се могу наћи у појединим расадницима. Оне су згодне јер се могу гајити у већим саксијама и веома су декоративне.
Izvor;Agro-Eko Magazin
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Direktor zadruge jabuka Voćar iz Slankamena Nikola Kotarac rekao je danas da je rod ove godine manji za oko 40%.
Zbog sukoba u Ukrajini i oteženih mogućnosti za transport jabuka u Rusiju, srpski proizvođači ovog voća su počeli da traže nova tržišta za ogromne zalihe koje još nisu rasprodate.
Rat u Ukrajini negativno će se odraziti na spoljotrgovinsku razmenu Srbije sa Rusijom i izvoz domaće robe. Tržište Rusije veoma je važno za domaće proizvođače voća, koji pretežno izvoze jabuke na rusko tržište, naveo je za Novu ekonomiju Zoran Keserović, profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.
Iako su jabuke nadaleko poznate kao veoma zdravo voće puno vitamina, neadekvatna konzumacija ipak može izazvati brojne probleme, pa je važno biti oprezan.
Verovali ili ne, jabuke sadrže sve potrebne sastojke koji se bore protiv lošeg holesterola, a samim tim i začepljenja arterija i bolesti srca.
Kada je u pitanju izvoz srpskih jauka u Rusju, put je dug, a naročito kada se doda još15 dana za sve potrebne kontrole. Ovo je situacija sa voćem iz Tavankuta, malog sela kod Subotice. Šleperi sa jabukama koje imaju urednu dokumentaciju od 13. novembra na granici sa Rusijom stoje između 15 do čak 25 dana.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета