Jesenje hemijske mere zaštite koštičavog voća nakon opadanja 70 odsto lišća

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Iz Prognozno-izveštajne službe naglašavaju da jesenji tretman koštičavog voća počinje tek pošto opadne 70 odsto lišća.

Na području naše zemlje koštičavo voće (kajsija, breskva, višnja, trešnja, šljiva i dr.) se, u zavisnosti od voćne vrste, sortimenta i lokaliteta, nalazi u fazi od početka obezbojavanja lišća do faze 70% opalog lišća, saopšteno je iz Prognozno-izveštajne službe (PIS).

Sa ciljem smanjenja infektivnog potencijala prezimljujućih formi patogena poput prouzrokovača monilioze koštičavog voća (Monilinia spp.), kovrdžavosti lista breskve (Taphrina deformans), šupljikavosti lista koštičavog voća (Stigmina carpophila), bakterioznih oboljenja (Pseudomonas syringae) i drugih prouzrokovača oboljenja, uzgajivačima se preporučuje sprovođenje hemijskih mera zaštite nekim od registrovanih pereparata na bazi bakra u fazi kada opadne oko 70% lisne mase. Neki od preparata koji se mogu koristiti za ove namene su:

* Everest (Cu iz bakar-hidroksida) u koncentraciji 0,6-0,8% 

* Bakarni oksihlorid 50 (Cu iz bakar-oksihlorida) u koncentraciji 0,75%

* Cuproxat (Cu iz bakar-sulfata) u koncentraciji 0,25-0,35%

* Nordox (bakar-oksid) u koncentraciji 0,3%

Tretman bi trebalo sprovoditi po suvom i mirnom vremenu u najtoplijem delu dana, pri temperaturi vazduha iznad 7°C. Tretman treba sprovesti sa većom količinom vode sa ciljem kupanja biljaka i dospevanja depozita preparata na sve biljne delove, s obzirom na to da navedeni patogeni prezimljavaju na kori stabala i grana, rak ranama, pupoljcima i drugim skrivenim mestima.

Pre sprovođenja hemijskih mera zaštite, svakako se preporučuje i primena odgovarajućih agrotehničkih mera koje podrazumevaju uklanjanje i uništavanje polomljenih i obolelih biljnih delova, kao i mumuficiranih plodova.

Agroinfo.rs

Jesenje hemijske mere zaštite koštičavog voća nakon opadanja 70 odsto lišća

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, proizvodni zasadi bresaka i nektarina se nalaze u različitim fazama razvoja ploda: od faze opadanje plodova posle cvetanja do faze drugo opadanje plodova (BBCH 71-73), prenosi portal Prognozno-izveštajne službe (PIS).

Na području Srbije setva kukuruza je još uvek u toku, a usevi iz najranijih rokova se nalaze u fazi razvoja prvih listova. Ove godine se registruju veće brojnosti kukuruzne pipe, dok se u usevima pšenice i ječma registruje pepelnica, odnosno pegavost.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, zasadi bresaka se na području Srbije nalaze u fazi - cvetovi se smežuravaju: većina latica opada do faze kraj cvetanja: sve latice opale, javljaju iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.

Iz Prognozno izveštajne službe javljaju da se proizvodni zasadi kajsija, bresaka i nektarina nalaze u različitim fazama cvetanja, a u narednim danima se očekuje početak cvetanja i kod ostalog ranostasnog koštičavog voća.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета