Zaštitite se od puževa ovim tradicionalnim metodama!
Foto: Pixabay.com
Sluzavi i za baštu potencijalno jako štetni. Kako da se zaštitimo?
Puž-golać – Pomoću pomorandži
Puževe iz bašte možete privući tako što ćete nakon ceđenja pomorandži, polovine isceđenog citrusa postaviti blizu ugroženih biljki i po krajevima bašte, ali tako da bar jedan kraj bude dostupan puževima da mogu da se popnu. Zatim treba sačekati mrak i kada se puževi skupe, potrebni ih je samo izneti.
Postavljanjem pivskih zamki
Ove zamke su dizajnirane da privuku puževe da upadnu u pivo gde će se udaviti. Jedna zamka je dovoljna za 15m². Jednostavno u plastične čaše sipajte pivo i postavite u zemlju. Kako bi se izbeglo davljenje korisnih buba u ovoj zamci, potrebno je da vrh čaše ne bude potpuno u ravni sa zemljom, već da se izdigne oko 1cm. Ako se očekuje kiša, potrebno je postaviti zaštitu, kako ne bi ulazila voda u zamku, a ujedno da se ostavi prostor da može puž da uđe.
Ručnim prikupljanjem
Puževe možete ručno prikupljati za vreme kiše, neposredno posle kiše, rano ujutru po rosi,ili noću uz pomoć lampe. Kako bi olakšali ovakav vid prikupljanja, takođe možete na pojedinim mestima u bašti pripremiti veštačko stanište za puževe i kada se nasele jednostavno ih pokupite. Komad plastične cevi, drveta, zgužvane novine natopljene u šećer bi mogle biti stanište za puževe.
Pomoću ljuski od jaja, pepela ili piljevine
Ljuske od jaja je potrebno izmrviti i posutu po zemlji oko biljaka. Prema nekim iskustvima to će oterati puževe jer im je telo osetljivo i bilo bi povređeni prilikom prelaska preko parčića ljuski od jajeta, a pored toga ljuske su dobre i za samo zemljište. Takođe puževi neće moći da prelaze preko barijera od pepela ili piljevine, mana je jedino što ovakva barijera mora stalno da se obnavlja ( nakon kiše ili vetra ).
Pomoću biljaka
Sađenjem pojedinih biljaka koje odbijaju puževe, sprečavamo ih da načine štetu u našoj bašti. Neke od biljaka koje odbijaju puževe su : pelin, komorač, anis, ruzmarin, dragoljub, timijan i ricinus.
Promenom okruženja
U zatvorenim prostorima, kao što su plastenici bitno je kontrolisati vlagu, pomoću ventilatora, kao i primenom navodnjavanja kap po kap, čime će se vlaga direktno predavati biljci umesto da se širi po celoj površini zemljišta i tako stvori povoljne uslove za boravak puževa.
Korišćenjem barijera
Puževe možete odvratiti od vaših biljaka postavljanjem raznih mehaničkih barijera – ograda.
Korišćenjem bakarnih traka
Trake bakra najmanje širine od 5cm mogu se koristiti kao barijere za prolaz puževa. Bakar deluje elektrohemijski na puževe i odvraća ih od prelaska preko barijere. Trake je potrebno postaviti po suvom vremenu.
Korišćenjem taloga kafe
Puževa se možete rešiti uz pomoć taloga kafe. Naime, puževi ne vole talog kafe, jer je u većoj koncentraciji otrovan.
Napadnute biljke zalivati talogom kafe koji ne samo da će oterati puževe, već će istovremeno oterati biljne mušice.
Treba biti umeren u zalivanju zemljišta.
Svrdlaš – Rhynchites germanicus
Ovu štetočinu u jagodama potrebno je ručno skupljati i uništavati.
– U cilju suzbijanja žičara i larvi poljskog gundelja koristi se macerat hajdučke trave i oparak crnog luka tretiranjem u redove i zemljište između biljaka. Prirodni neprijatelji su krtica, miš, ptice, a mogu da se koriste biljni delovi kao mamci (krtola krompira) ili salata, kao mamac biljka.
– Primena zrelog komposta smanjuje broj nematoda, jer se u njemu nalaze i određeni toksini koji povećavaju broj bakterija, gljivica i drugih materija koje deluju na nematode.
Izvor: domacinskakuca.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Nekada velika pomama za uzgojem puževa vladala je u Srbiji, a u susednoj Hrvatskoj, tačnije posle kiše po Slavoniji i Baranji, nicali su natpisi "otkup puževa" u vreme njihove berbe, tokom aprila do sredine maja. Međutim, sada ih je sve manje. No, jedna otkupna stanica na istom je mestu već 20 godina. Čim se pređe preko Drave mostom kod Osijeka, sveže pobrani puževi mogu se predati Osječanki Jozef
Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.
U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, proizvodni zasadi bresaka i nektarina se nalaze u različitim fazama razvoja ploda: od faze opadanje plodova posle cvetanja do faze drugo opadanje plodova (BBCH 71-73), prenosi portal Prognozno-izveštajne službe (PIS).
Na području Srbije setva kukuruza je još uvek u toku, a usevi iz najranijih rokova se nalaze u fazi razvoja prvih listova. Ove godine se registruju veće brojnosti kukuruzne pipe, dok se u usevima pšenice i ječma registruje pepelnica, odnosno pegavost.
U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, zasadi bresaka se na području Srbije nalaze u fazi - cvetovi se smežuravaju: većina latica opada do faze kraj cvetanja: sve latice opale, javljaju iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.
Iz Prognozno izveštajne službe javljaju da se proizvodni zasadi kajsija, bresaka i nektarina nalaze u različitim fazama cvetanja, a u narednim danima se očekuje početak cvetanja i kod ostalog ranostasnog koštičavog voća.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета