Opadanje perja kod kokoši: Mitarenje koji su uzročnici i prevencija

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Mitarenje je proces gubitka i obnavljanja perja. Ovo je normalan proces u kokoši oba pola i drugih vrsta živine.

Kokoši koje se drže za komercijalnu proizvodnju jaja imaju različite načine mitarenja. Ove su selekcionisane za visoku proizvodnju, dok su njihovi spoljašnji uslovi, a naročito temperatura i svjetlost, obično modifikovani u cilju otklanjanja najvažnijih sezonskih uticaja. Prirodno mitarenje se obično ne javlja do poslije perioda od 8 – 12 meseci proizvodnje jaja. Ako se ništa ne učini za promenu normalnog ciklusa mitarenja, potrebno je oko 4 meseca da kokoš odbaci svoje perje i poraste novo. Međutim, ovaj proces se može ubrzati korišćenjem programa forsiranog mitarenja, a zatim ponovo koristiti kokoši za drugu proizvodnju i poboljšan kvalitet jaja.

Mitarenje kontrolišu seksualne žlezde i tiroidea, a vezano je i za opadanje nivoa estrogena i smanjenje nosivosti. Utvrđeno je da nekoliko faktora utiče na početak i trajanje mitarenja. Među ovima, težina i fizičko stanje životinja, dužina izlaganja svetlosti, ishrana životinja i uticaj faktora spoljašnje sredine, kao što su temperatura i vlažnost. Tako, drastičnim smanjenjem svetlosti ili gladovanjem, mogu se životinje isključiti iz proizvodnje, čime se može izazvati ili ubrzati mitarenje.

 Pri prirodnom mitarenju kokoške gube perje sa različitih delova tela po sljedećem redosledu: glava, vrat, grudni koš, bataci, leđa, krila i rep. Neke životinje se mitare ranije od drugih, dok neke sporije od drugih. Smanjenje dnevne svetlosti predstavlja normalan povod za mitarenje. Zbog toga, program osvjetljavanja kokoši nosilja mora da obezbjedi konstantnu ili povećanu dnevnu svjetlost. Manji stresovi, kao što je privremeni nedostatak hrane ili vode, bolest, niske temperature ili nagle promene u programu osvetljavanja, mogu, takođe, inicirati delimično ili prerano mitarenje, odnosno značajno opadanje perja. U ovakvim slučajevima kokoške gube perje sa glave i vrata. Ako se mitarenje dalje nastavi, može se očekivati značajno opadanje proizvodnje.
 
Izazvano mitarenje
Prisilno (izazvano) mitarenje. Pri prisilnom mitarenju jato je izazvano da odbacuje i zamjenjuje njihovo perje, u vrijeme koje je odabrano od strane odgajivača. Izazvano mitarenje izaziva u svih životinja jednog jata isključivanje iz proizvodnje u određenom periodu. U toku ovog perioda dolazi do povratka na prethodno stanje ili podmlađivanje reproduktivnog trakta, praćeno gubitkom i zamenom perja. Posle mitarenja obim reprodukcije obično dostiže svoj maksimum neznatno ispod prethodnog, dok je kvalitet jaja poboljšan.

Metode mitarenja
 
Veliki broj zadovoljavajućih programa mitarenja su u upotrebi, ali većina od ovih su jednostavne modifikacije dva osnovna koncepta – uskraćivanje hrane, praćeno periodom malog konzumiranja hranljivih materija. Modifikacije uključuju broj dana bez hrane, sastav hrane i trajanje perioda konzumiranja malih količina hranljivih materija. U ostale manje faktore spadaju izbor programa osvetljavanja u toku mitarenja i da li bi trebalo ograničiti vodu.

Izvor:agrosavjet.com

Opadanje perja kod kokoši: Mitarenje koji su uzročnici i prevencija

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Svi hoće domaća jaja...ali kada treba da se plati onda je skupo.

Vlasti u Mađarskoj ubile su više od 91.000 pataka nakon što su objavile izbijanje teškog virusa ptičjeg gripa (H5N1) na farmi u blizini rumunske granice, saopštila je danas Svetska organizacija za zdravlje životinja (OIE).

Arizonoza je akutno i hronično oboljenje najčešće kod ćurića, ali se može javiti i kod pilića ili odraslih jedinki, mada su takvi slučajevi ređi. Ovo oboljenje je ranije bilo poznato pod nazivom Paracolon infection.

Dobro planiran i izbalansiran obrok u stočarstvu može značajno doprineti smanjenju troškova.

Koronavirus je doneo brojne probleme na svim nivoima. Kriza prati i živinarstvo, a naročito se javljaju problemi kod plasmana konzumnih jaja. Osim toga, hrana za živinu je znatno poskupela, kao i energenti.

Virus avijarne influence (pottipa H5N8) čije je prisustvo potvrđeno kod uginulih labudova na području Beograda ne prenosi se sa zaraženih ptica na ljude, ali se može preneti na domaću živinu i prouzrokovati velike ekonomske štete.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета