Узгој фазана и украсних перади
Foto:Pixabay
Узгој фазана некада је била привилегија богатих људи који су их најчешће гајили због лова али и њихове лепоте. Данас је гајење ове птице лако доступно свакоме ко би за те намене издвојио један већи део баште или окућнице.
Знајте да у односу на другу домаћу живину, као што су кокошке или гуске, фазани и те како могу успешно да лете, па је за њихово одгајање потребно да им онемогућите “бег” са поседа.
Још једна важна чињеница: Мужјаци фазана, у зависности од врсте, дан за парење почињу гласним крицима још од 4 сата ујутру, па имајте ово у виду када бирате локацију за узгој фазана.
Такође, водите рачуна о томе где ћете држати храну за фазане. Ако је на лако доступном месту, храна може бити мета разних глодара који ће се лако и брзо намножити на вашем поседу.
Држите фазане у ограђеним просторима како не би били мета грабљивица као што су лисице.
Врсте фазана
За почетнике се препоручује златни фазан, сребрни фазани и дијамантни фазан који су познати по дугим раскошним перима. Врсте погодне за почетнички узгој су још и монголски и обични фазан, седласти и краљевски фазан, и црвена дивља кокош.
Ако имате више новца и времена за узгој, можете пробати са гајењем захтевнијих врста ове птице: плавоухати и белоухати фазан, сатир и теминк трагопан, гланц фазан, едвардов и елиотов фазан, сиви паунасти фазан. .. Реч је о врло отпорним врстама које могу поднети различите услове смештаја по питању исхране и других посебних захтева.
Како почети узгој?
Најбоље је да набавите птице од различитих родитеља јер ћете њиховим парењем добити здраву и јаку птицу. Купите младе фазане од проверених узгајивача и распитајте се у којим су условима гајени и каква им је била исхрана.
Препоручљиво време за набавку фазана за узгој је јесен. Тада узгајивачи износе у продају младе птице и тада је цена најнижа.
Опрез: Узгајивачи ретко продају најбоље примерке птица већ их остављају засопствени узгој. Такође, опрез је потребан и при куповини јаја од фазана, јер су она неретко неоплођена или стара.
Услови за смештај фазана
Фазани се чувају у паровима, а некада и као трио ( један фазан и две фазанке). Док траје парење, више фазана а некад и фазанки се неће подносити. За мање врсте као што је златни фазан, најмања површина простора за узгој – волијере за један пар је 6 квадратних метара. Веће врсте захтевају дупло већи простор.
Волијере треба да имају висину од макар два метра, како би у њима одгајивач могао да стоји током чишћења или храњења. Надстрешница или заштитна кућица треба да је сува и без промаје, уз што више сунчеве светлости. Потребно је да пречке које фазани користе за спавање буду на заштићеним позицијама и пречника око 5 цм.
Користите за озелењивање волијере бамбус или рододендрон. Може се користити и трава мада је неке врсте фазана могу уништити. Врата на волијери морају да пашу уз све углове, како фазани не би побегли.
Исхрана фазана
Фазане треба хранити избалансираном храном а препоруку ћете, у зависности од врсте, добити од доброг узгајивача. Фазанима мора стално бити доступна свежа вода.
Инкубација јаја и размножавање
Како би женке биле подстакнуте да носе јаја, треба им омогућити импровизована гнезда – корпа или дрвена касета која је испуњена земљом, песком, сламом или трином. Неке женке ће можда саме направити гнездо у виду плитке рупе под неким грмом.
По правилу, женка фазана носи једно јаје сваког другог дана, мада број може варирати у зависности од врсте. Свако јаје обележите датумом ношења и немојте га померати већ га оставите у гнезду.
Кад је насад потпун, женка почиње са седењем на јајима. Женке обично одговорно леже на јајима док је одгој пилића компликованији јер тада неретко постају нервозне.
Ако женка одбија да седи на јајима, поред инкубатора, може се користити квочка неке патуљасте перади. Температурс у инкубатору треба да је узмеђу 37,4 до 37,7 степени а влага од 45 до 50 степени.
Дужина инкубације јаја код неких врста фазана:
Златни, дијамантски, сиви паунасти и едвардов фазан : 22 дана , сребрни и краљевски фазан : 25-26 дана, црвена дивља кокош од 19 до 21 дан, бело и плавоухати од 24 до 28 дана и гланз фазан – 28 дана.
Пилету треба од 12 до 24 сата док не изађе из јајета. Након изласка, остаје још 12 до 24 сата без хране и воде а онда се ставља под ултрацрвену лампу и нуди му се вода и храна.
Пилићи фазана не смеју да се држе сами већ је пожељно да буду са другим пилићима сличне старости или са пилићима украсне перади. Пажња- пилићи краљевског фазана су врло агресивни па их немојте мешати са пилићима других врста фазана.
Лампа или вештачка квочка се поставља на око 15 цм висине а ако приметите да се пилићи гурају под лампу, појачајте лампу или спустите квочку јер им је вероватно хладно. С друге стране, ако беже од лампе, снизите температуру.
За пилиће на тржишту постоји велики избор готове мешавине хране у гранулама или у виду брашна која је сигуран избор у односу на неке домаће спремљене мешавине исхране.
Појилице за пилиће фазана треба да буду плитке. Водите рачуна да се вода из њих не просипа јер ће влага утицати на раст плесни и неких других узрочника болести. У првим данима живота, пилићима се могу понудити и мали комадићи салате.
Пошто за свега неколико дана пилићи почињу да лете, кутију у којој их држите покријте мрежом.Убрзо, пилиће можемо да преселимо у већи кавез или волијеру са вештачком квочком или ИР лампом.
Са напуњених 6 седмица, млади фазани се по лепом времену, могу пустити на отворени травнати простор.
Украсна перад
Поред фазана, на сличан начин уз поштовање минимума правила, можете одгајати и другу украсну перад. Најчешће се гаје због необичне лепоте, меса или јаја.
Најпознатије врсте украсне перади које се могу гајити код нас су орпингтон, њухемпшир, аустралорп и плимур рок. Ова перад почиње да носи са 4,5 до 8 месеци, носи од 150 до 200 јаја годишње, просечна тежина јаја је од 50 до 70 грама. Тежина кокошака је од 2,5 до 3,5 кг, а петлова од 3,5 до 4,5 кг.
Доста пажње привлачи патуљаста кокош, попут јапанске свилене кокоши или патуљастог феникса.
Од осталих украсних врста перади издвајамо: Кокинкинка – мала кока у разним бојама, Патуљаста брама карактеристичног смешног хода и Велика Брама – једна од највећих врста украсне кокоши прелепе спољашности.
Izvor:seoski poslovi
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Zec je poznat po osobini da ponuđenu hranu uzima samo u ,,kritičnim” situacijama: za vreme velikog snega i kada prirodne hrane ima jako malo. Od svih vrsta pernate divljači, fazan najviše zahteva zimsko prihranjivanje.
Civilizacijski se menjala i svrha lova, u početku je čovek lovio zbog mesa, kako bi prehranio svoju porodicu, što je i danas prisutno u nerazvijenim društvenim zajednicama, kasnije je lov bio privilegija bogatih.
У природи је оплођено просечно око 96% јаја, а лежење достиже и преко 90%. Губици код насада, изазвани механизацијом при косидби крмног биља, затим од штеточина, негативних временских прилика и сл. крећу се, према различитим ауторима, од 42% до 85%. Неповољни временски услови у време пиљења – извођења пилића често јако редукују стварни прираст по једној коки.
Било да га лове, гаје за продају, или као врсту украса који оплемењује њихово двориште, многи не знају довољно о овој птици. По чему то фазан има занимљивији живот од друге живине? Одакле потиче и како се гаји? Одговоре на ова питања потражите у наставку текста.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета