Domaća životinja MULA: Kako je nastala i zašto je nastala?
Foto: Pixabay.com
Mula je domaća životinja iz porodice konja (porodica Equidae, vrsta Equus mulus) nastala ukrštanjem magarca i kobile.
Više nalikuje magarcu nego konju – na magarca podseća dugim ušima, kratkom grivom, malim kopitima i oblikom tela, dok na konja liči po visini i obliku vrata i sapi; krzno je obično smeđe ili bež boje. Mule dostižu od 1,2 do 1,9 metara visine, a telesna težina kreće im se od 275 do 700 kg. Mule se uzgajaju zato što kombinuju najbolje osobine magarca i konja.
Manje su od konja, ali jače i izdržljivije, malo jedu, otporne su na bolesti i prilagodljive različitim klimatskim uslovima. Takođe, brže su i inteligentnije od magarca. Već najmanje tri i po hiljade godina mule se koriste za vuču i nošenje tereta, zahvaljujući tome što mogu da podnesu velike napore. Usled razlike u broju hromozoma kod roditeljskih vrsta (magarac ima 62, a kobila 64 hromozoma), mule imaju neparan broj hromozoma (63), zbog čega su mahom jalove. Nema potvrđenih podataka o plodnim mužjacima mule, a prijavljeni su slučajevi ukrštanja ženki sa magarcima i konjima.
Većina primeraka živi u Srednjoj i Južnoj Americi, ali najviše mula ima u istočnom delu Kine (tamo živi preko četiri miliona mula). Ređe se sreće plod ukrštanja konja i magarice – mazga.
Sličnosti između magarca i mula
I magarac i mazga su biljojedi sisari, koji su konjički.
Oboje pripadaju porodici Ekuidae.
Oba imaju četiri noge.
Oba imaju duga lica i uši.
Oba imaju rep.
Koža oboje je prekrivena krznom.
Razlika između magarca i mula
Magarac: A pripitomljenog, kopitara s dugim ušima i zovnog poziva koji pripada konjskoj porodici
Mule: Hibridna životinja proizvedena križanjem između magarca i ženskog konja (kobila)
Izvor:sr.strephonsays.com
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Ona voli čiste, tekuće vode, možemo je naći u svim evropskim vodama. Stanovnik je brzih tokova, a zone u kojima se zadržava imaju kamenito ili šljunkovito dno.
Banatski gološijan potiče od Erdeljskog gološijana, a kokoški ove rase najviše ima u Banatu, pa otuda i potiče njeno ime. Iz Erdelja je prvo doneta u okolinu Kikinde, a odatle se ova malobrojna populacija nastanila u kokošinjcima širom Srbije. Procenjuje se da danas u čitavoj zemlji ima svega nekoliko hiljada primeraka banatskog gološijana. Rase koja nosi neslavni status - ugrožena.
Magarac oduvek je privlačio pažnju svojim specifičnim ponašanjem....
Balkanski magarac (Equus asinus asinus) je domaća životinja rasprostranjena u celom svetu.
Danas se Arapski konji uzgajaju u celom svetu, i simbol su prestiža i luksuza; cenjeni su pre svega zbog svoje lepote i „stava“ i veoma su česta rasa koja se uzgaja da bi učestvovala na konjskim trkama.
Белгијски оријаш је снажан и крупан кунић. За ову расу се повремено користе и називи фламанац или фламански оријаш. У складу са својом величином они захтевају и простор за узгој одговарајућих димензија.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета