Biljka koja ČINI ČUDA za organizam, a koristi se i kao afrodizijak!

Foto: Pinterest

Foto: Pinterest

Čaj ove biljke nema nikakvih neželjenih dejstava i mogu ga svakodnevno piti deca, trudnice, stariji. Pomaže kod obolenja disajnih organa, srca, bešike, bubrega, prostate, uspešno odstranjuje ešerihiju koli.

Rtanjski čaj, planinski čubar, vrijesak ili čubrica (lat. Satureja montana) je biljka iz porodice usnatica (Lamiaceae). Prva asocijacija na rtanjski čaj je biljna mešavina sa planine Rtanj u Srbiji, a zapravo je reč o retkoj biljci koja poseduje jedinstvena lekovita svojstva. Vekovima se koristi u narodnoj medicini i glavno stanište joj je planina Rtanj.

Izgled biljke

Rtanjski čaj je višegodišnja žbunasta biljka visoka 10-40 cm čiji su donji delovi stabla i grana odrveneli, poluuspravni ili uspravni. Listovi su kožasti i sjajni linearnolancelastog oblika, celog oboda pokriveni svetlucavim žlezdama. Ćelije epitelijanlog tkiva listova na pojedinim mestima diferencirane su u prstaste izraštaje koji luče posebni hormon za zaštitu od gubara. Cvetovi su dvousni, sakupljeni u pazuhu listova, sa kruničnim listićima bele, ružičaste ili ljubičaste boje. Plod je jajasta i svetlomrka orašica sa žlezdanim tačkama.

Korisna svojstva i upotreba

Čubrica sadrži etarsko ulje kombinovano od timola i karvakrola. Poseduje i tanine sa izraženim antibakterijskim delovanjem, kao i vitamine A, E i B (niacin, tiamin i piridoksin).

Čaj koij se pravi od ove biljke podjednako pomaže deci, odraslima i starijim osobama i nema nikakvih neželjenih posledica. Pije se kod obolenja disajnih organa, srca i krvnih sudova, bešike, bubrega, prostate, kod bronhitisa, kašlja, dijabetesa, snižava loš holesterol. Posebno je uspešna u lečenju ešerihije koli. U vidu obloga se koristi kod upale kože i sluzokože. Preporučuje se i kao diuretik jer pomaže da se organizam oslobodi viška tečnosti, pospešuje znojenje, otklanja nadimanje, zaustavlja dijareju. Rtanjski čaj takođe pokazuje delotvornost i kod bolesti jetre i žučnih kanala, a mnogima pomaže i kod problema sa nesanicom.

Zbog svoje delotvornosti kod problema sa potencijom i drugim problemima seksualne prirode, čubricu zovu još i „biljka ljubavi“. Vekovima se koristi kako kod nas, tako i u različitim delovima sveta, a u njenu moć su verovali Stari Grci i Rimljani koji su je vekovima koristili kao afrodizijak.

Priprema čaja

Rtanjski čaj se pije tako što se biljka kuva zajedno sa vodom sve dok voda ne dobije crvenkastu boju. Takođe, čaj se priprema tako što se kašičica rtanjskog čaja sipa u šolju i prelije vrelom vodom. Postupak je isti i ako je čaj u filter vrećici.  Važno je da u vreloj vodi odstoji najmanje 15 minuta pre upotrebe. Ovako pripremljen čaj, međutim, ima slabiji efekat nego kada se prokuvava. Čaj se ne pije odmah posle obroka. Najbolji efekat se postiže ukoliko se pije na prazan želudac. S obzirom na to da nema nikakvih neželjenih posledica, čak ni kod trudnica i dece, može da se pije više puta tokom dana. Između dve šolje bi trebalo da se napravi pauza od najmanje 2,5 sata, što znači da dnevno možete da popijete tri do pet šolja.

Agroinfo.rs

Biljka koja ČINI ČUDA za organizam, a koristi se i kao afrodizijak!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Supa ili čorba su bitan deo obroka. Međutim, vreme u kome živimo dovelo je do toga da ne stižemo uvek dovoljno da se posvetimo kuvanju, a samim tim ni svom zdravlju.

Priroda je naš moćan saveznik i daje nam sredstva koja nas održavaju u životu. Evo još jednog korisnog saveta za čaj koji ima brojna korisna svojstva na naš organizam.

Zdravija alternativa za obično sirće je jabukovo sirće, ali da li ste čuli i da li znate kako se pravi medno sirće? U nastavku teksta pročitajte sve o ovoj vrsti tečnosti i njenoj lekovitosti.

Svi vrlo dobro znamo koliko je važno da pijemo dovoljno tečnosti u toku dana kako bismo ostali hidrirani, ali da li znate zbog čega je važno da svakodnevno pijemo toplu vodu? U nastavku teksta pronađite odgovor.

Arnika ili brđanka je jedna od biljnih vrsta koja je bila široko rasprostranjena u Evropi, ali danas predstavlja zaštićenu vrstu zbog nekontrolisanog branja. Veoma je lekovita, a pogodnosti koje nosi sa sobom poznavao je i Gete.

Sezona grožđa traje, a mnogi vole da se osveže baš ovom vrstom voća tokom toplih letnjih dana. Međutim, da li ste ikada razmišljali da li je crno grožđe podjednako zdravo kao i belo?

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета