ČUDESNA BILJKA sa uljem blagotvornog dejstva
Foto:unsplash.com
Često slušamo o različitim darovima iz prirode koji imju široku upotrebu i na razne načine blagotvorno utiču na naš organizam, a mnoge od njih i koristimo. Argan je jedan od tih darova koji zaista ima neverovatna dejstva.
Argan (lat. Argania spinosa) je endemska biljka, raste u sušnim, pustinjskim predelima u jugozapadnom delu Maroka. Žitelji tog predela vekovima koriste Argan za različite namene, a mnoge stvari u vezi sa ovom biljkom su zaista nesvakidašnje. Ovo stablo se može naći i u regiji Tindouf u Alžiru.
Karakteristike
Stablo je trnovito sa malim listovima od 2 do 4 centimetra dužine sa zaobljenim vrhom. Plod je dužine od 2 do 4 centimetra širok sa debelom gorkom korom. Grane ovog drveta mogu dostići dužinu i do 35 metara. U sredini ploda je izuzetno tvrd orah koji sadrži do tri male semenke koje su ispunjene velikom količinom ulja. U pojedinim delovima Maroka uzgoj ove biljke u potpunosti zamenjuje maslinarstvo. Zanimljivo je da se za vreme berbe Argana na drvo puštaju koze. Brsteći drvo, one ispljuju seme, koje se prilikom pada razbija.
Navodno, argan drvo datira od pre neverovatnih 25.000.000 godina te ga ima samo na prostoru severne Afrike i nigde više na svetu. Pokušavano je kroz istoriju uzgajanje ovog drveta, ali bezuspešno. Najviše ga ima u južnom delu Maroka, Agadiru, Atlas planinama. Više od jedne trećine površina pod Argan šumom je nestalo zbog njenog velikog eksploatisanja za ogrev i pretvaranja šuma u poljoprivredna zemljišta.
Sastav arganovog ulja
Prema tradicionalnom načinu, smesa koja se pokupi se cedi rukama dok se ne dobije krajnji produkt – ulje. Za samo jedan litar arganovog ulja potrebno je mnogo vremena i velika količina svežeg ploda.
Argan ulje ili marokansko ulje sadrži: zasićene masne kiseline (stearinska i palmitinska), nezasićene masne kiseline ( linolenska, linolna i alfa) vitamin E (tokoferol), sterole,polifeonole,karotenoide i minerale, šotenole, spinasterole, triterpenske alkohole i delta 7 avenosterole.
Lekovita svojstva argana
Ulje argana ima izuzetno povoljno i blagotvorno dejstvo na ljudsku kožu i priznato je kao jedno od najefikasnijih ulja za podmlađivanje kože. Kao piling, ovo ulje je izuzetno efikasno u uklanjanju odumrlih ćelija kože, a pomaže i kod problema lomljenja noktiju. Koristi se kao zaštita od visokih temperatura, za negu osetljive dečje kože, protiv ekcema, psorijaze i strija. Od arganovog ulja prave se sapuni, šamponi i kreme, a takvi proizvodi su sve traženiji širom sveta. Takođe, ovo ulje je izuzetno efikasno i kod problema sa lomljivom i suvom kosom bez sjaja. Obnavlja dlaku i čini je lepom i sjajnom. U slučaju da vam ispucaju usne, obavezno ih namažite Arganovim uljem.
Manje poznata korisna svojstva argana
O lekovitim svojstvima arganovog ulja po organizam malo ko zna. Ulje od Argana pomaže kod mršavljenja, relaksira leđa, a vitamin E koji sadrži je izuzetno važan za razvoj i održavanje funkcija sistema živaca i mišića. Arganovo ulje sadrži više od 80% jednostruko i višestruko nezasićenih masnih kiselina koje pozitivno deluju na kardiovaskularne i reumatske bolesti. Štiti vezivna tkiva, podstiče delovanje kiseonika, blagotvorno utiče na varenje i jetru, te poboljšava kapacitet mozga. Izuzetno visok procenat linolenske kiseline pomaže u regulisanju nivoa holesterola u krvi. Važno je reći da je Arganovo ulje izuzetno snažan antioksidans.
Agroinfo.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Supa ili čorba su bitan deo obroka. Međutim, vreme u kome živimo dovelo je do toga da ne stižemo uvek dovoljno da se posvetimo kuvanju, a samim tim ni svom zdravlju.
Priroda je naš moćan saveznik i daje nam sredstva koja nas održavaju u životu. Evo još jednog korisnog saveta za čaj koji ima brojna korisna svojstva na naš organizam.
Zdravija alternativa za obično sirće je jabukovo sirće, ali da li ste čuli i da li znate kako se pravi medno sirće? U nastavku teksta pročitajte sve o ovoj vrsti tečnosti i njenoj lekovitosti.
Arnika ili brđanka je jedna od biljnih vrsta koja je bila široko rasprostranjena u Evropi, ali danas predstavlja zaštićenu vrstu zbog nekontrolisanog branja. Veoma je lekovita, a pogodnosti koje nosi sa sobom poznavao je i Gete.
Sorta šljive 'pozna plava' stvorena je 1980. godine samooplodnjom sorte 'čačanska najbolja'. Međutim, kao nova sorta, 'pozna plava' je priznata relativno skoro - 2008. godine. U nastavku teksta saznajte više o ovoj sorti.
Sezona grožđa traje, a mnogi vole da se osveže baš ovom vrstom voća tokom toplih letnjih dana. Međutim, da li ste ikada razmišljali da li je crno grožđe podjednako zdravo kao i belo?
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета