Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

Divlji origano, u narodu poznat kao vranilova trava, odličan je antiseptik koji efikasno uništava viruse i bakterije. Iako poznatiji kao aromatični začin u kulinarstvu, divlji origano je zapravo odličan antibiotik koji eliminiše ešerihiju koli, salmonelu, stafilokoke i kandidu.

Iako je od davnina na dobrom glasu zbog svojih lekovitih dejstava, divlji origano se u savremeno doba popeo na pijedestal moćnih antioksidanata koje je priroda darivala.

Divlji origano (Origanum Minutiflorum) je višegodišnja, zeljasta, aromatična biljka koja raste na nepristupačnim planinskim terenima južnog Mediterana i južnim delovima Turske. Ova vrsta origana je potpuno drugačija od one koju koristimo kao začin u svakodnevnoj ishrani. Pored toga što poseduje blagotvornija svojstva, sadrži i koncentrovanije aktivne supstance.

Prija stomaku
Ukoliko postoje tegobe sa varenjem kao što je nadmanje, loša probava ili dijareja, divlji origano takođe može biti od koristi. Sadržaj tanina i bitera pomaže kod rešavanja i tog problema. Dobro je pomenuti da je delotvoran i kod pojave crevnih parazita.


Eliminiše višak tečnosti iz organizma
Ulje divljeg origana deluje i kao odličan diuretik, jer eliminiše višak tečnosti iz organizma. Zahvaljujući izraženim antibakterijskim, antivirusnim, germicidnim, antiparazitskim i antioksiditivnim svojstvima, uništava ešerihiju koli, kandidu,  salmonelu, stafilokoke…
Dokazano je da pomaže i kod zdravstvenih problema kao što su alergije i polenske groznice, upale pluća, sinusa i krajnika.


Ekcem, psorijaza, teško zacelive rane, ujedi insekata, takođe su indikacija za upotrebu ovog ulja.

Sprečava povratak infekcije
Divlji origano se kao pomoćno lekovito sredstvo pokazao izuzetno delotvoran u infekcijama urinarnih organa koje se često ponavljaju. Njegovom redovnom upotrebom dolazi do potpunog izlečenja. Blagotvorno dejstvo ispoljava i kod respiratornih infekcija, prehlada, čestih upala grla i bronhija, astme. Ublažava kašalj i gušobolju.

Ulje divljeg origana je vekovima poznato kao najjači prirodni antibiotik i antiseptik. Sadrži mnoge zaštitne supstance čiji jedinstveni balans omogućava njihovo sinergističko dejstvo.
Najznačajnija aktivna supstanca ulja je karvakrol. Što je sadržaj ove supstance u ulju veći, to je i ono blagotvornije i efikasnije. Pored karvakrola, u sastavu ulja je i timol koji je isto tako značajan sastojak za jačanje imunog sistema.

Čaj od origana
Priprema: Jednu kašičicu usitnjenih i osušenih listova origana prelijte sa 200 ml ključale vode, poklopite i ostavite da odstoji 30 minuta. Preporučena dnevna doza čaja je tri puta, i to svaki put pre obroka.

Čaj od origana za ešerihiju
Priprema: Napraviti mešavinu od 500 grama lista ili korena belog sleza, i po 100 g lista vreska, lista ruže, divljeg origana i osušenih peteljki trešnje. Odvojite 2 kašike ove mešavine, prelate sa ½ litra ključale vode, i ostavite da odstoji jedan sat. Radi efikasnog delovanja, čaj se pije svakodnevno i u gutljajima 21 dan.

Origano je višegodišnja biljka koja cveta od juna do avgusta kada se i bere nadzemni deo biljke. Suši se na toplom, suvom i tamnom mestu kako bi služio čajnim mešavinama i ozdravljenju.

Izvor:drgifing.com



Divlji origano odličan antiseptik

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Borovnice su toliko blagotvorne, da zaslužuju mesto u ishrani čak i kada su van sezone. Da biste uživali u njima tokom svih 12 meseci u godini, možete da zamrznete sveže ili da kupite već smrznute bez dodanih sastojaka

Dijeta koja je razvijena za regulisanje visokog pritiska, masnoće i šećera u krvi već godinama važi za jednu od najzdravijih i preporučuje se i ljudima koji jednostavno žele da smršaju bez velikih promena u načinu ishrane.

Mnogo je recepata za zdrave smutije i napitke koji nam daju snagu i vitalnost, a čuvena glumica Žaklin Smit, zvezda "Čarlijevih anđela" je otkrila recept za svoj "čarobni napitak".

Nije baš svaka vrsta ribe zdrava kao što većina misli. Neke su posebno rizične za trudnice, decu, ali i odrasle ljude.

Poznato je da se lekovi ne uzimaju sa alkoholom, ali treba znati i sa kojim bezalkoholnim napicima nikada ne treba koristiti medikamente.

Ukoliko vam je rok trajanja nekih namirnica istekao, to ne znači da su automatski neupotrebljive i opasne po zdravlje. Evo spiska proizvoda koje možete koristiti i nakon isteka naznačenog datuma.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета