TROLISNA GORKA POMORANDŽA: Da li ste znali za njenu lekovitost?

U pitanju je listopadno drvo koje ima specifične bodlje po sebi. Listovi veoma podsećaju na limunove listove. Cvetovi su bele boje a plodovi su žute boje. Prevod engleskog naziva biljke jeste narandža sa tri lista – Trifoliate orange

U narodu je još poznat i kao japanska ili kineska narandža, poncirus i bitter lemon drvo. Pripada porodici Rutaceae, a srodan je citrusima iako nije zimzeleno već listopadno drvo, odnosno žbun. Ima oštre trodelne listove koji izuzetno lepo mirišu kada se protrljaju među dlanovima.  Zbog toga i nosi naziv trolisna pomorandža.

Vitamin C  čini sibirski limun jako dobrim antioksidansom. Njegov lekoviti sok neutrališe dejstvo slobodnih radikala i čini organizam otpornijim. Podiže imunitet kod dece i odraslih i snažan je borac kada su u pitanju sezonske prehlade i virusi.

Trnje limuna se koristi kao lek protiv zubobolje, a čaj od kore je efikasan u lečenju prehlade. Plod sibirskog limuna sadrži flavanoide koji deluju antimikrobno i vazoprotektivno, monoterpene (antialergijsko delovanje), kumarine i još mnogo toga.

Sadrži retki vitamin P koji je u stvari jedna vrsta bioflavanoida. On pozitivno utiče na jačanje vena i kapilara.

Lekovita svojstva trolisne narandže

- Naučnici su otkrili da ekstrakti sibirskog limuna deluju tako što usporavaju rast tumora te mu se pripisuju i antikancerogena svojstva.
- Zbog svog blagotvornog sastava on pomaže u uklanjanju valunga kod žena u menopauzi.
- Sprečava pojavu tromba u krvi.
- Lekovit je kada su u pitanju kožna oboljenja.
- Sibirski limun ima antibakterijska i antialergijska svojstva. Pomaže kod alergijskih gušenja.
- Odlično je sredstvo za mršavljenje. Reguliše varenje te se sok od ove biljke koristi i kod problema sa opstipacijom i nadimanja.

Za šta je još dobar sibirski trolisni limun

Za sibirski limun upotreba je raznolika. Neko ih čak koristi i kao osveživače vazduha.

Osušena kora sibirskog limuna renda se, a zatim suši i melje i kao takva se upotrebljava kao začin. Ovaj aromatični prah posebno je popularan u Kini.

Listiće limuna možete iskoristiti i na mnoge druge načine. Recimo možete ih dodati u džin tonik.

Neprijatne posledice konzumacije u umerenim količinama nisu zabeležene. Ali ukoliko pojedete velike količine poncirusa mogu se javiti neprijatni bolovi u stomaku, mučnina i povraćanje.

Takođe ukoliko dođete u direktan kontakt sa sokom od njegovih plodova može se javiti iritacija kože.

Izvor:dijetamesecevemene.com

TROLISNA GORKA POMORANDŽA: Da li ste znali za njenu lekovitost?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova biljka raste na livadama, svetlim šumama i na čistinama planinskog i subalpskog pojasa. Veoma je rasprostranjena i na našim prostorima a često je možemo videti na mestima gde raste i Mrazovac.

O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.

Ruzmarin je lekovita, aromatična biljka koja se koristi u fitoterapiji, kozmetici i vrlo je popularan začin. Med od ruzmarina poboljšava cirkulaciju, pa je dobar izbor za sve one koji imaju kardiovaskularne probleme.

Rakija travarica je aperitivno piće. Može biti bistro i maslinasto-zelene i smeđe boje, u zavisnosti od toga koje se trave i koji njihovi delovi koriste za njeno spravljanje

Iako je čaj važan i lekovit napitak, te ga treba piti redovno, a ne samo kada imamo zdravstvenih tegoba, ipak postoje preporučene doze koje ne treba prelaziti.

Zagađenje vazduha predstavlja vrlo ozbiljan problem koji može dovesti do komplikacija kako kod osetljiivih grupa, tako i kod potpuno zdravih ljudi. Iz ovih razloga vrlo je korisno koristiti određene biljne vrste koje će zaštiti pluća od aero zagađenja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета