Ovčije mleko preporučuje se i od strane Svetske zdravstvene organizacije. Evo i zašto
Foto: Pixabay.com
Postoje podaci da je korišćeno još pre 8.000 godina, kao jedini izvor mlečnih belančevina. Sada je zastupljeno samo tri do pet odsto u odnosu na ostale vrste.
Posebno je zanimljivo da se u zemljama sa najrazvijenijim ovčarstvom, Australiji i na Novom Zelendu, uopšte ne proizvodi mleko. Stanovništvu stoje na raspolaganju jedino uvozni delikatesni sirevi, koje koriste u malim količinama. Izuzetak su siromašne afričke i azijske zemlje, gde je ovčije mleko veoma traženo. Kao i na mediteranskom području, u kojem su i najveći svetski proizvođači ovčijih sireva. To su, pre svega, Turska, Francuska, Grčka, Italija i Španija.
Belančevine ovčijeg mleka su od izuzetne važnost u ishrani ljudi, a naročito dece, u vreme njihovog porasta. Smatra se da ovčije mleko pomaže u lečenju želudačnih oboljenja u dece. Ovo mleko blagotvorno deluje i kod astme i kod osoba koje imaju ozbiljna kožna oboljenja. Ono je odlično sredstvo za pročišćavanje krvi.
Smatra se da na kvalitet i zdravstvenu ispravnost mleka značajno utiču teški životni uslovi kojima su ovce prilagođene. Zahvaljujući posebno razvijenom imunom sistemu, mala je mogućnost da se u mleku nađu mikroorganizmi koji bi ugrozili zdravlje ljudi.
– Inače, sadrži dva puta veću količinu mlečne masti, bogatije je vitaminom C, proteinima i suvim materijama. Jedino je po sadržaju mlečnog šećera, laktoze, izjednačeno s kravljim. Smatra se da prerađevine imaju veću nutritivnu vrednost od svežeg mleka. Posebno sirevi, koji mogu da se koriste kao izvanredna dijetetska hrana tokom lečenja želudačnih bolesti, dijabetesa i drugih. Dijebetičarima se preporučuje i kiselo mleko, jogurt, napici s dodatkom voća
Ovčije mleko je u tehnološkom smislu izvrsna sirovina, jer sadrži visok procenat kazeina u odnosu na ostale belančevine. To znači da se od njega dobijaju najkvalitetniji sirevi. Među poznatim su rokfor, gorgonzola, kačkavalj, paški sir i drugi.
Kako smo ranije pisali, u poslednjih desetak godina u valjevskom kraju znatno je povećan broj grla ovaca, pa je prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku koji su prikupljeni u Anketi poljoprivrede na teritoriji Kolubarskog okruga oko 71.000 ovaca.
Pored plasmana jagnjećeg mesa, uzgoja ovaca za priplod, dodatnu zaradu mogao bi doneti ovčiji sir i kajmak, koji je, relativno malo zastupljen u ishrani. Ipak, izvestan broj proizvođača bavi se pravljenjem i plasmanom ovog sira, koji dobijaju od mleka mahom sjeničkih rasa.
Izvor:boljazemlja.com
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Ovčije mleko je za 50% bogatije suvom materijom od kravljeg, što je u prvom redu posledica većeg sadržaja masti i belančevina. Ono ima nežnu boju i jedinstven ukus.
Zeleni orasi su plod oraha, ali oni se beru ranije i ne uspevaju da sazru.
Ova rasa je izraelaska mlečna rasa ovaca nastala ukrštanjem istočnofrizijske rase ovaca i izraelske Avasi ovce
Pod pokroviteljstvom Organizacije Ujedinjenih nacija za poljoprivredu i hranu (FAO) radi promocije zdravog načina ishrane, svetski dan mleka obeležava se u okviru 333 registrovane svečane manifestacije
Krave obolele od mastitisa daju manje količine mleka sa izmenjenim hemiskim sastavom i lošim tehnološkim karakteristikama
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета