Ovčije mleko preporučuje se i od strane Svetske zdravstvene organizacije. Evo i zašto

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Postoje podaci da je korišćeno još pre 8.000 godina, kao jedini izvor mlečnih belančevina. Sada je zastupljeno samo tri do pet odsto u odnosu na ostale vrste.

Posebno je zanimljivo da se u zemljama sa najrazvijenijim ovčarstvom, Australiji i na Novom Zelendu, uopšte ne proizvodi mleko. Stanovništvu stoje na raspolaganju jedino uvozni delikatesni sirevi, koje koriste u malim količinama. Izuzetak su siromašne afričke i azijske zemlje, gde je ovčije mleko veoma traženo. Kao i na mediteranskom području, u kojem su i najveći svetski proizvođači ovčijih sireva. To su, pre svega, Turska, Francuska, Grčka, Italija i Španija. 

Belančevine ovčijeg mleka su od izuzetne važnost u ishrani ljudi, a naročito dece, u vreme njihovog porasta. Smatra se da ovčije mleko pomaže u lečenju želudačnih oboljenja u dece. Ovo mleko blagotvorno deluje i kod astme i kod osoba koje imaju ozbiljna kožna oboljenja. Ono je odlično sredstvo za pročišćavanje krvi. 

Smatra se da na kvalitet i zdravstvenu ispravnost mleka značajno utiču teški životni uslovi kojima su ovce prilagođene. Zahvaljujući posebno razvijenom imunom sistemu, mala je mogućnost da se u mleku nađu mikroorganizmi koji bi ugrozili zdravlje ljudi.

– Inače, sadrži dva puta veću količinu mlečne masti, bogatije je vitaminom C, proteinima i suvim materijama. Jedino je po sadržaju mlečnog šećera, laktoze, izjednačeno s kravljim. Smatra se da prerađevine imaju veću nutritivnu vrednost od svežeg mleka. Posebno sirevi, koji mogu da se koriste kao izvanredna dijetetska hrana tokom lečenja želudačnih bolesti, dijabetesa i drugih. Dijebetičarima se preporučuje i kiselo mleko, jogurt, napici s dodatkom voća 

Ovčije mleko je u tehnološkom smislu izvrsna sirovina, jer sadrži visok procenat kazeina u odnosu na ostale belančevine. To znači da se od njega dobijaju najkvalitetniji sirevi. Među poznatim su rokfor, gorgonzola, kačkavalj, paški sir i drugi.

Kako smo ranije pisali, u poslednjih desetak godina u valjevskom kraju znatno je povećan broj grla ovaca, pa je prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku koji su prikupljeni u Anketi poljoprivrede na teritoriji Kolubarskog okruga oko 71.000 ovaca.

Pored plasmana jagnjećeg mesa, uzgoja ovaca za priplod, dodatnu zaradu mogao bi doneti ovčiji sir i kajmak, koji je, relativno malo zastupljen u ishrani. Ipak, izvestan broj proizvođača bavi se pravljenjem i plasmanom ovog sira, koji dobijaju od mleka mahom sjeničkih rasa.

Izvor:boljazemlja.com

Ovčije mleko preporučuje se i od strane Svetske zdravstvene organizacije. Evo i zašto

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ovčije mleko je za 50% bogatije suvom materijom od kravljeg, što je u prvom redu posledica većeg sadržaja masti i belančevina. Ono ima nežnu boju i jedinstven ukus.

Zeleni orasi su plod oraha, ali oni se beru ranije i ne uspevaju da sazru.

Ova rasa je izraelaska mlečna rasa ovaca nastala ukrštanjem istočnofrizijske rase ovaca i izraelske Avasi ovce

Pod pokroviteljstvom Organizacije Ujedinjenih nacija za poljoprivredu i hranu (FAO) radi promocije zdravog načina ishrane, svetski dan mleka obeležava se u okviru 333 registrovane svečane manifestacije

Krave obolele od mastitisa daju manje količine mleka sa izmenjenim hemiskim sastavom i lošim tehnološkim karakteristikama

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета