Beli luk je zvezda po svom mirisu a da li znate za "BELI LUK CRNE BOJE"

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Beli luk crne boje je deset puta zdraviji od njegovog starijeg rođaka, belog luka. Poseduje brojna nutritivna svojstva, posebno jer sadrži više antioksidanata i znatno viši udeo vitamina C i B6, kao i minerala poput: magnezijuma, selena, kalcijuma i fosofra.

Crni čen belog luka nastaje na potpuno prirodan način – fermentacijom, u vlažnom i kontrolisanom okruženju, na temperaturi od 60 do 80 stepeni. Cele, neoljuštene glavice belog luka ubacuju se u fermentator, gde ostaju tokom 60 dana. Sav ovaj proces odvija se bez ikakvih dodataka – nema aditiva, nema konzervansa, nema veštačkih boja – sve je čisto i poptpuno prirodno. Nakon ove faze, glavice luka oksidiraju još 45 dana. Tek nakon ovog dugog procesa, zdravi crni beli luk je spreman za konzumaciju. Poseban je po tome što nema neprijatan miris, a luk koji se koristi za fermentaciju potiče iz Srbije.

Kakav ima ukus? 

Njegov ukus je slatkast: neke podseća na neko neodoljivo karamelizovano zadovoljstvo, a neki pak kažu  na soja sos. Drugi kažu da tako nešto nisu do sada probali. Jedno je sigurno – toliko je specifičan da ga možete dodavati i slatkim i slanim jelima.

Lekovita svojstva i delovanje

Lekovita svojstva crnog belog luka su višestruka. Šta ova super namirnica čini našem organizmu? Pre svega jača celokupan imuni sistem, te deluje na naš organizam antibakterijski i antikancerogeno. Posebno je značajan jer snižava loš holesterol, reguliše visok krvni pritisak i pomaže u slučaju dijabetesa. Kao i običan beli luk ima svojstvo prirodnog antibiotika te je nezamenljiv kod prehlada i gripa. Melem je za alergije i regeneraciju ćelija.

Kako se koristi?

Možete ga jesti kao sirov ili ga dodati salatama (i sezonskim i delikatesnim), zatim ribi, testenini, mesu, povrću, i čak ga možete umešati u kolače – daće im neverovatan ukus. Dodajte ga u supe i čorbe, u razna peciva – kiflice, štapiće ili domaći hleb. Napravite savršene zdrave namaze ili ga dodajte u postojeće – do vas je kako ćete iskoristiti njegove blagodeti. Međutim, želimo da vam predočimo najjednostavniji, a možda i najdelotvorniji recept u predstojećim hladnim danima – eliksir sa medom.

Potrebna vam je glavica crno belog luka i pravi domaći med.

U teglu meda ubacite cele čenove, pomešajte i ostavite da odstoji nekoliko dana. Ovako spremljen eliksir biće prava doza zdravlja – zaštitite sebe pravim, prirodnim eliksirom i – pućaćete od zdravlja i dobrog raspoloženja!

Izvor:kovoli.com

Beli luk je zvezda po svom mirisu a da li znate za "BELI LUK CRNE BOJE"

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova biljka raste na livadama, svetlim šumama i na čistinama planinskog i subalpskog pojasa. Veoma je rasprostranjena i na našim prostorima a često je možemo videti na mestima gde raste i Mrazovac.

O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.

Ruzmarin je lekovita, aromatična biljka koja se koristi u fitoterapiji, kozmetici i vrlo je popularan začin. Med od ruzmarina poboljšava cirkulaciju, pa je dobar izbor za sve one koji imaju kardiovaskularne probleme.

Rakija travarica je aperitivno piće. Može biti bistro i maslinasto-zelene i smeđe boje, u zavisnosti od toga koje se trave i koji njihovi delovi koriste za njeno spravljanje

Iako je čaj važan i lekovit napitak, te ga treba piti redovno, a ne samo kada imamo zdravstvenih tegoba, ipak postoje preporučene doze koje ne treba prelaziti.

Zagađenje vazduha predstavlja vrlo ozbiljan problem koji može dovesti do komplikacija kako kod osetljiivih grupa, tako i kod potpuno zdravih ljudi. Iz ovih razloga vrlo je korisno koristiti određene biljne vrste koje će zaštiti pluća od aero zagađenja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета