Кои шарани: извор зараде или хоби?

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Да ли је исплативо гајити кои шаране? То још поуздано не зна Раде Стојиљковић, из Крагујевца. Он се у тај посао упустио тек недавно и опрезно. "Опипаће" тржиште и одлучити да ли ће узгој преселити у већи базен који већ има у селу.

Раде Стојиљковић, из насеља Петровац, код Крагујевца, убацио је прву туру кои шарана у базен поред куће. Ово је његов експериментални узгој егзотичне врсте риба колоритног изгледа, за којом влада потражња углавном због украшавања баштенских базена и језера.

"Ово је прва тура кои шарана коју сам почео да гајим и надам се да ће се исплатити. За сада све добро протиче. Базен сам већ имао у дворишту. Обложио сам га најлоном и пустио прве примерке. Има и младих, тако да се надам да ће опстати, обзиром да су у Шумадији ретки они са којима би могао да разменим искуства", објашњава Раде Стојиљковић.


Базен са кои шаранима обложен најлоном. Минимална дубина језера 80 центиметара.
Сваки примерак платио је 500 динара, а нада се да ће моћи да их продаје за бар двоструко више новца. Њихова цена, наиме, варира од величине, боје, шара које имају на леђима. Могу да нарасту до импозантног једног метра, али најцењенији су они чистокрвни који се распознају по "мрљама".

Стојиљковић, који једину стручну помоћ има од брата Мише, који је по струци биолог, каже да су за узгој најбитнији величина и одржавање базена. Стручњаци из те области наглашавају да је најидеалнија дубина језера око 1,8 метара, али за наше поднебље довољна је и минимална дубина од 80 центиметара, а запремина око 10м3. На дно језера требало би поставити одвод помоћу кога се оно празни и чисти. Ако се користе пластичне фолије требало би избегавати оштре ивице, како она не би пуцала.

Зими се повлаче у хибернацију

Ова орнаментална верзија шарана, како се показало, може да опстане и на нашем поднебљу. Зима за њих не представља проблем. "Кои шарани у току зиме иду у хибернацију, па им је потребно обезбедити довољну дубину базена или језера у коју ће се повући када вода заледи на површини. Према грубој рачуници на сваких 20 центиметара дубине воде температура је виша за један степен, а за хибернацију је потребно +4°Ц. У рачуници не треба узимати дебљину леда која код нас, ако су баш хладне зиме, може да буде 10-20цм. Постоји храна за њих која може да се купи, али једу и наше баштенске глисте и грашак. Нису много избирљиви и брзо расту", преноси Раде свој досадашња искуства.

Цена зависи од шара, величине и племићког пливања.
Уколико буде развио посао са кои шаранима, узгој ће преселити у веће језеро на свом имању у Церовцу. Језеро је његова породица направила пре неколико година, али још увек нису одлучили за коју врсту рибарства да се определе.

Цена кои шарана, који у јапанској култури симболишу фенг-шуи односно срећу, креће се од 1.000 динара, па до вртоглавих неколико десетина хиљада евра. У систему одређивања вредности примерка 40% је величина рибе, затим 20% је вредност шаре. Јединствене шаре су најпожељније и најскупље. Наредних 20% су боје, а последњих 20% вредности даје се на интелигенцију и племићки начин пливања.

agroklub.rs

Кои шарани: извор зараде или хоби?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Fruška Gora krije čak 16 jezera. Mahom su veštačka, nevelike površine, ali izuzetne lepote. Odličan su izbor za izlet, kupanje tokom leta, a neka od jezera na Fruškoj Gori su pogodna za ribolov.

Fruška gora se može pohvaliti prelepim predelima prirode, kao i brojnim jezerima koja su naročito posećena tokom toplih letnjih dana kada mnogi kupači na njima nalaze spas od vrućina. Jedan takav biser je Ledinačko jezero koje trenutno, nažalost, nije dostupno posetiocima. U nastavku teksta saznajte i zašto.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srbije Branislav Nedimović obišao je radove na izgradnji brane i akumulacije „Arilje-profil Svračkovo“

Ako imate u svom vlasništvu veštački rezervoar kao što je bazen ili ribnjak mora se i održavati higijena jer takva struktura nema prirodne filtere koji bi mogli da obezbede čistu vodu.

Jezero Ćelije je veštačka akumulacija nastala pregrađivanjem reke Rasine, desne pritoke Zapadne Morave.

Zemlja koja je, paradoksalno, jedan od najvećih uvoznika morske ribe u regionu, bi po geografskim i klimatološkim uslovima mogla da ima i preko 150.000 hektara ribnjaka, trenutno uzgaja slatkovodnu ribu na mizernih 9.000 hektara

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета