Производња хране за рибњаке – Алге као алтернативе

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Сваки алтернативни састојак хране за животиње, па и рибе, мора да осигура хранљиву вредност по конкурентној цени. Конвенционалне копнене културе, посебно житарице и уљарице, фаворизоване су алтернативе због ниских трошкова, а показале су се успешним у примени као замена за рибље брашно. Међутим, такви биљни додаци могу узроковати значајне промене у прехрамбеном квалитету произведене рибе.

Зашто би алге, које се популарно сматрају “биљкама”, биле добри кандидати за исхрану риба?

Алге, укључујући макроалге („морске алге“) и микроалге (нпр. фитопланктони), могу бити одлична алтернативе рибљем брашну јер су алге основа водених ланаца исхране и рибама је природно да их конзумирају.

Усеви који се обично користе у храни за рибе имају недостатак одређених аминокиселина као што су лизин, метионин, треонин и триптофан, док је анализа садржаја аминокиселина у бројним микро и макро алгама установила да, иако постоје значајне варијације, оне углавном садрже све есенцијалне аминокиселине.

На пример таурин, који је есенцијално храниво за месождере и неке рибе, не налази се у копненим биљкама. Међутим, иако је таурин много ређе испитиван од других аминокиселина, забележен је у значајним количинама у макроалгама као што су Ламинариа, Ундариа, као и неким микроалгама, као што су зелени флагеллате Тетраселмис и црвена једноћелијска алга Порфиридиум.

Неке врсте алги се користе као извор пигмената у храни за рибе. На пример, Хематокок се користи за производњу астаксантина, који је одговоран за ружичасту боју меса лососа.

Много различитих алги већ игра виталну улогу у акваристици. Опште је познато да додавање микроалги у танкове за узгој ларви доноси бројне предности, попут спречавања налета на зидове резервоара, побољшавање хранљиве вредности зоопланктона, као и побољшавање пробавне функције ларви.

За прехрану рибњака, осим алги постоје и други видови алтернативне исхране риба као што је отпадом из пивара, винарија и дестилерија.

Колико је исплативо бавити се узгојем алги као храном за рибе?
Алге су врло практичне, првенствено јер су јефтине и комерцијално доступне.

На пример, микроалге као што су Спирулина, Цхлорелла и Дуналиелла, могу се произвести по јефтиној технологији на отвореном рибњаку и пласирати на тржиште као суви прах, а њихови су прехрамбени профили добро документовани.
Макроалге, као што су Ламинариа, Ундариа и Дурвиллеа, те смеђа алпска алга Асцопхyллум, јављају се у густим групама које се могу економски убрати, а имају дугу историју употребе као извор јода.

Почетна инвестиција за узгој алги је мања од оне у конвенционалној пољопривреди, а јестиве микроскопске алге могу дати принос и до 5 кг недељно на само 0.25м3.
Са друге стране, алге имају широку примену. Користе се у акваристици, у риболову, за појачавање имунитета биљака у хидропоници.

О храни за рибе треба размишљати пре него што се изгради рибњак.

Izvor: agromedija.rs

Производња хране за рибњаке – Алге као алтернативе

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jedan od najpopularnijih stilova Francuske pivare plavo pivo, pod imenom “Line”, rezultat je veze između firme koja želi da populariše alge kao dodatak ishrani.

Akcija poribljavanja ribnjaka Bager, omiljenog mesta za sportsko nadmetanje u pecanju, organizovana je od strane članova udruženja sportskih ribolovaca "Smuđ" iz Plandišta. Ribnjak je obogaćen sa 50 novih komada šaranske ribe.

Ako imate u svom vlasništvu veštački rezervoar kao što je bazen ili ribnjak mora se i održavati higijena jer takva struktura nema prirodne filtere koji bi mogli da obezbede čistu vodu.

Lipljen (lat. Thymallus thymallus) je slatkovodna riba koja pripada familiji Salmonidae. Živi u čistim slatkovodnim rekama i ubraja se u najelegantnije i najlepše slatkovodne ribe.

U Srbiju, jesetarske vrste (moruna, ruska jesetra, pastruga) i haringe migriraju iz Crnog mora radi mresta i pre izgradnje brana „Đerdap I“ i „Đerdap II“ na Dunavu , ove ribe su prelazile više od 1000 kilometara na tom putu. Izgradnja brana, prelov i zagađenje učinile su da su jesetarske vrste danas krajnje ugrožene.

Zemlja koja je, paradoksalno, jedan od najvećih uvoznika morske ribe u regionu, bi po geografskim i klimatološkim uslovima mogla da ima i preko 150.000 hektara ribnjaka, trenutno uzgaja slatkovodnu ribu na mizernih 9.000 hektara

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета