Виноград потребно одржавати и у фази мировања винове лозе

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

У винограду пожељно одрадити агрохемијску анализу земљишта сваке 3-4 године. Обрада и одржавање винограда у фази мировања винове лозе

Након бербе винограда у периоду новембар – фебруар обављају се мере којим директно утичемо на род идуће године.

По важности можемо истаћи да су најбитнији: јесења дубока обрада земљишта, јесење ђубрење, заштита чокота од ниских температура и резидба винове лозе.
У циљу поправке физичких и хемијских особина и поправке водно ваздушног режима земљишта као и уништавања штетних корова и штеточина изводи се јесења дубока обрада земљишта.

Оптимално време би било након престанка кретања сокова у чокоту а пре појаве зимских мразева. Корен винове лозе развија се дубоко и захваљујући томе она опстаје на разним типовима земљишта.

На сувљим земљиштима коренов систем је на већим дубинама, па је препоручљива дубља обрада земљишта (20-25 цм), супротно томе где има више влаге плића обрада (15-20 цм).

Растресањем дубљих слојева пресеца се корен винове лозе и тако поспешује његово гранање и упијајућа моћ.

У зависности од конфигурације терена и могућности у засадима винове лозе дубоку обраду можемо извести разним плуговима или подривачима.

Виноград ђубрити након резултата агрохемијске анализе земљишта
Засади винове лозе у редовној производњи захтевају редовну и правилну исхрану.

Пожељно би било одрадити агрохемијску анализу земљишта сваке 3-4 године, која ће нам дати сигурне податке о плодности земљишта.

Редовним ђубрењем надокнадиће се недостајуће количине органских и минералних хранива.

Од органских ђубрива примењује се стајњак, компост, тресет, зеленишно ђубриво.

За поправку садржаја хумуса за један одсто на дубини од 30 цм, неопходно је мелиоративним ђубрењем унети бар 40 – 60 т стајњака по хектару. У зависности од начина примене ђубрење се може обавити у јарковима или целе површине земљишта у винограду, након чега се врши затрпавање и заоравање плуговима.

У примени показала су се погодна минерална ђубрива које карактерише лака растворљивост, приступачност биљци и висока концетрација.

За јесење ђубрење погодна су ђубрива са односом хранива 1: 2: 3 која се примењују у јесен и пролеће пре кретање вегетације, пре дубоке обраде земљишта као и помоћу депозитора.

Izvor:/poljosfera.rs

Виноград потребно одржавати и у фази мировања винове лозе

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ako imate dobro zemljište, malo prostora i niste lenji, uzgajanje grožđa nije težak poduhvat!

U umereno kontinentalnoj klimi, zimsko mirovanje vinove loze traje od kraja novembra do druge polovine marta, odnosno počinje kada lišće potpuno opadne, a završava se kada počne kretanje sokova u proleće.

Problem pojave i širenja fitoplazme kod vinove loze još nije rešen ni kod nas, ni u svetu. Ipak, tim studenata iz Srbije predstavio je inovativni proizvod namenjen ranoj dijagnostici karantinskih bolesti.

Obilaskom zasada na lokalitetima Vodanj i Suvodol uočeni su simptomi apopleksije na vinovoj lozi kao i crvene paleži. Prisutno je kompleksno oboljenje vinove loze poznato pod nazivom ESKA pa je potrebno preduzeti odgovarajuće mere.

Humus od leblebija predstavlja zdravu alternativu mesnim paštetama. U nastavku teksta saznajte kako da napravite jedan ovakav namaz na brz i jednostavan način.

Temperatura zemljišta i vazduha je najčešće klimatski faktor koji ima odlučujuću ulogu u određivanju pogodnosti uslova za gajenje vinove loze. Visoke temperature obično prati niska vlažnost zemljišta i vazduha što može posebno biti štetno za vinovu lozu.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета