Registrovana druga generacija jabukinog smotavca, neophodna zaštita zasada

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, proizvodni zasadi jabuke se nalaze u različitim fazama razvoja ploda, a na području naše zemlje je registrovana druga generacija jabukinog smotavca, pa je zbog toga neophodna zaštita.

Jabukin smotavac predstavlja ekonomski najznačajniju štetočinu jabuke. Rasprostranjena je gotovo u svim voćnjacima u našoj zemlji. Ukoliko se ne sprovode adekvatne mere suzbijanja ove štetočine, štete mogu iznositi i 100%. Posebno je važno suzbijanje prve generacije ove štetočine.

Trenutno je od nas je registrovana druga generacije jabukinog smotavca (lat. Carpocapsa pomonella). U regionima Novog Sada, Kragujevca i Mladenovca je u toku početak piljenja larvi ove štetočine. U ostalim regionima u toku je polaganje jaja, a početak piljenja larvi se u zavisnosti od regiona očekuje u narednim danima (3-7 dana).

Jabukin smotavac ima dve do tri generacije godišnje. Prezimljava u stadijumu odrasle larve u belom kokonu ispod kore drveta (debla ili grane). Gusenice prelaze u stadijum lutke tokom aprila meseca kada počinje cvetanje, a drugom polovinom aprila i početkom maja u periodu kada opadaju latice pojavljuju se prvi leptiri koji izleću iz kokona. Može proći šest do sedam nedelja nakon opadanja latica dok poslednji leptir ne izleti iz zimskog kokona.

Prednost treba dati fiziološkim preparatima

Za suzbijanje smotavca registrovan je veliki broj preparata. Za prvo tretiranje prednost treba dati fiziološkim prepratima kao što su: Match, Insegar, Nomolt u kombinaciji sa Dimetogalom odnosno Perfekthionom radi efikasnije zaštite. Za ostala tretiranja mogu se upotrebiti Fastac, Decis, Talstar, Dimilin... S obzirom na to da tokom razvoja gusenice prelaze sa krošnje na zemlju, a potom se vraćaju, postavljanje lovnih pojaseva oko debla može u znatnoj meri smanjiti napad ove štetočine.

Preporuke za trenutnu zaštitu

Na početku piljenja larvi, proizvođačima se preporučuje primena insekticida ovicidno-larvicidnog delovanja:

*Coragen 20 SC (hlorantraniliprol) u koncentraciji 0,016-0,02%.

U pojedinim zasadima jabuka registrovano je prisustvo nekoliko vrsta grinja: običnog paučinara (Tetranychus urticae), crvene voćne grinje (Panonychus ulmi) i rađastih grinja (iz roda Aculus).

Trenutni uslovi u proizvodnji, praćeni visokim temperaturama i odsustvom padavina, što pogoduje razvoju ovih štetočina. Ukoliko se registruje njihovo prisustvo preporučuje se primena nekog od registrovanih akaricida:

*Amon 020 EW, Abastate ME, Abastate EW, Kraft 1,8 EW, Abastate, Abastate S, Akaristop (abamektin) u koncentraciji 0,075-0,1% ili
*Uranus (etoksazol) u količini 0,5 l/ha ili
*Borneo (etoksazol) u količini 0,375-0,625 l/ha.

Agroinfo.rs

 

Registrovana druga generacija jabukinog smotavca, neophodna zaštita zasada

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova priča je zasnovana na izjavama onih kojima se ovo dogodilo i obistinilo. Neko će odmah reći, ma to je bez veze. Možda, ali tako je bilo. Ovako ide.

Sve više odustajanja od bavljenja poljoprivredom, što zbog neisplativosti skoro pa nikakve državne pomoći tako i zbog zagađenosti čitave atmosfera. Tako je i ova porodica odustala od svog prelepog voćnjaka, 500 kom. stabala Jabuke završavaju ,više nije moguće da OPSTANEMO

Zasad jabuka podigao je otac mladog voćara iz sela Blaznava kod Topole Vladimira Pantelića, a on je ostao na selu i nastavio tu proizvodnju. Savremeni zasadi uz primenu navodnjavanja i pokriveni protivgradnom mrežom doneli su Panteliću i više nego dobar prinos ove godine, ali ulaganja su bila jako velika.

Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, proizvodni zasadi bresaka i nektarina se nalaze u različitim fazama razvoja ploda: od faze opadanje plodova posle cvetanja do faze drugo opadanje plodova (BBCH 71-73), prenosi portal Prognozno-izveštajne službe (PIS).

Na području Srbije setva kukuruza je još uvek u toku, a usevi iz najranijih rokova se nalaze u fazi razvoja prvih listova. Ove godine se registruju veće brojnosti kukuruzne pipe, dok se u usevima pšenice i ječma registruje pepelnica, odnosno pegavost.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета