PINJOLI SEMENKE: Šta su, odakle su i kako se koriste ove semenke specifičnog ukusa

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Iako se pinjoli katkad jedu sirovi, obično se pre upotrebe lagano propeku u plehu u pećnici kako bi još više do izražaja došao njihov svojstven ukus. Upotrebljavaju se i u pripremi omleta, riba i mesnih jela, osobito divljači.

Pinjol (lat. Pinus pinea) je zimzeleni četinar iz roda borova (Pinus). Ime je dobila po nazivu za jestive semenke ovog bora. Druga imena ove vrste su pinija ili pinj. Pomaže kod gojaznosti, povećanog krvnog pritiska i lošeg rada creva ali poseduje i čudotvorna svojstva u nezi kože i kose. Pinjoli su se koristili u ishrani pre više hiljada godina, a veruje se da su ih Indijanci prvi otkrili. Danas su oni jedan od bitnijih sastojaka mediteranske kuhinje. Da bi bor proizveo šišarke u kojima se kriju ovi plodovi potrebno je 15-ak godina, a nakon toga produktivan je preko sto godina. Šišarke se beru ručno i suše se na suncu da bi se ljuske otvorile. Kasnije se ljuske odstranjuju ne bi li se došlo do divnih plodova.

Pinjoli imaju veoma specifičan ukus i aromu, bogati su uljima, belančevinama mineralima i vitaminima. Takođe, prepuni su nezasićenim mastima, koje preventivno deluju na bolesti srca i krvnih sudova i pomažu pri snižavanju lošeg holesterola. 

Akcenat u opsegu korisnih materija nose rastvorljiivi u mastima vitamini E i F. Pinjole su nosioci vitamina grupe B, a istovremeno su puni antioksidansima i mineralima - kalijumom, magnezijumom, dosta gvožđa, fosfora, cinka, bakra, joda, silicijuma, mangana, barijuma, titana, srebra, aluminijuma, kobalta, natrijuma, jodida i drugo. One su izvor vitamina K, i važnih za zdravlje očiju luteina i vitamina A. Prema sadržaju fosfatnog fosfora pinjole prevazilaze ostala jezgra, kao i semenke, jedino im izmiče soja koja je najbogatiji izvor lecitina.

Ulje pinjola

Obradom semenki dobija se ulje bogato linoleinskom kiselinom koje pomaže kod problema arterioskleroze i povišenog krvnog pritiska. Osim toga, veoma uspešno se koristi kao sredstvo protiv uznemirenosti, tuberkuloze, kod poremećaja bešike, rada bubrega, čira na želucu, kao i kod kontrole telesne težine.

 

PINJOLI SEMENKE: Šta su, odakle su i kako se koriste ove semenke specifičnog ukusa

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Orašasti plodovi ne sadrže gluten i zato su dobra zamena za glutenska brašna kod osoba koje pate od celijakije.

Semenke crnog susama, sa kojih nije skinuta opna, sadrže značajno veći procenat kalcijuma od očišćenih, kao i drugih minerala, gvožđa, kalijuma, magnezijuma. Pored toga opna obezbeđuje hrskaviji i snažniji ukus.

Ovseno brašno ne sadrži gluten, što je naročito značajno za ljude koji su alergični na gluten ili pate od celijakije.

Uzmite kilogram pinjola u ljusci. Pinjole su jestive semenke bora. Druga imena ove vrste su pinija ili pinj. Pomaže kod gojaznosti, povećanog krvnog pritiska i lošeg rada creva ali poseduje i čudotvorna svojstva u nezi kože i kose.

Antioksidansi iz šljiva uništavaju slobodne radikale koji mogu da dovedu do oksidacije holesterola, koja znatno povećava rizik od moždanog udara ili visokog holesterola.

Ukusno i sočno, voće je zaista sjajan izvor preko potrebnih elektrolita, vode za gašenje žeđi, dok telo podstiče antioksidantom likopenom i vitaminom A za smanjenje telesne temperature. Široko se gaji u mnogim tropskim zemljama, gde je jedna od glavnih komercijalnih voćarskih kultura, poreklom iz južnoafričkih zemalja odakle se proširila na ostatak tropskog i suptropskog sveta.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета