BUDITE SE UMORNI I UKOČENI? Evo NAJZDRAVIJIH položaja za spavanje i onih koje treba IZBEGAVATI
Foto: Pixabay
Na kvalitet sna, pored mnogih faktora, utiče i položaj u kome spavamo. Neki su posebno zdravi i preporučljivi, a neke treba izbegavati u širokom luku.
Kako biste se probudili odmorni i imali dovoljno snage za ceo dan, treba da znate u kojim položajima ćete se najbolje odmoriti.
Spavanje na stomaku
Ovaj položaj ravnomerno raspoređuje težinu duž cele kičme a uz to pomaže i osobama sa gorušicom. Ipak, osobe koje hrču bi takođe trebalo da izbegavaju ovaj položaj.
Na leđima
Ovaj položaj je zdrav za spavanje, tačnije ima najviše benefita, ali bi trebalo da ga izbegavaju ljudi koji već imaju problema sa hrkanjem. Čak i oni koji generalno ne hrču, u ovom položaju će početi. Sa druge strane, spavanje na ležima omogućavamo gravitaciji da "pritiska" lice i grudi, što je posebno značajno za ljude koji pate od gorušice. Ako u ovom položaju malo izdignete glavu, omogućićete crevima da pravilno rade.
Spavanje na boku
Ovaj način spavanja se takođe preporučuje, posebno na levom boku. Na ovaj način ćete omogućiti pravilan rad želuca, a kardiovaskularni sistem će raditi bez problema. Spavanje na desnoj strani može biti nezgodno ako imate problema sa srcem i cirkulacijom. Naime, u ovom položaju može doći do pritiskanja krvnih sudova i otežane cirkulacije, što može izazvati česte promene položaja tokom noći. Ako nemate pomenute probleme, slobodno spavajte na levoj strani.
Podignute ruke ili savijene noge
Spavanje sa podignutim rukama može biti vrlo neprijatno jer je cirkulacija u ovaj deo tela otežana, pa se može javiti utrnulost. Takođe, treba izbegavati spavanje sa podignutom, tj. nogom savijenom u kolenu, jer ovo može naštetiti ljudima koji imaju bol u leđima, tako što pritisak na jednoj nozi oštećuje leđa tokom sna.
Agroinfo.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Nesanica i isprekidan san mogu da budu vrlo teški i frustrirajući. Ako vam se ovo dešava, probajte da promenite svoje navike, a posebno vam mogu pomoći i neki čajevi.
Kada smo umorni, često mislimo da je to posledica neredovnog ili nedovoljnog sna. Međutim, kada ovo stanje postane hronično, u pitanju su neki drugi problemi sa kojima se bori naš organizam.
Imunitet ne treba jačati samo onda kada se već razbolimo, već se moramo truditi da to radimo stalno. Ovde se, pritom, misli na svakodnevne aktivnosti, ali i na unošenje prirodnih vitamina kako bismo bili zdravi. Evo potpuno besplatnih stvari za jak imunitet koje su bolje od suplemenata.
Snovi su večita misterija. Ranije su postojale tvrdnje da sanjamo vrlo kratko, svega nekoliko sekundi, danas da to može trajati satima. Šta su snovi, koje su faze sna, zašto i kako sanjamo? Odgovore vam otkrivamo u nastavku teksta.
Postoji namirnice koje ne bismo trebali da unosimo uveče, jer nam upravo one ne dozvoljavaju da zaspimo. Otkrivamo za vas koje su to namirnice?
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета