RECEPT ZA DOMAĆI SENF: Saznajte sve o lekovitosti ovog aromatičnog namaza

Foto: Youtube/Printscreen

Foto: Youtube/Printscreen

Senf je aromatični namaz koji je vrlo popularan u kuhinjama širom sveta, ali i lekovit. U nastavku saznajte kako ga možete lako pripremiti i u svom domu.

Osnova senfa je slačica, biljka koja je veom lekovita, pa se korišćenje ovog namaza preporučuje i u lekovite svrhe. Domaći senf pripremljen od prirodnih sastojaka, bez upotrebe veštačkih boja, aroma i konzervanasa delotvoran je koliko i sama slačica. Ima snažno antibakterijsko dejstvo i pikantan ukus, a osim recepta, u nastavku teksta ćemo vam predstaviti njegovo lekovito dejstvo na ljudski organizam.

Foto: Pixabay

Proces pripreme

Potrebno vam je: 2/3 šolje semena slačice (bele ili pomešane sa crnom), 1 šolja limunovog soka, 1/3 šolje mlake vode, 1 kašičica soli, začini po želji - predlažemo majčinu dušicu, ruzmarin i kari.

Priprema: Pomešati limunov sok sa vodom, u to potopiti slačicu i ostaviti da stoji 3-4 dana. Slačica će upiti svu tečnost za to vreme. Nakon toga samleti ovu smesu do željene strukture i dodati so i začine.

Preporuka je da se tek napravljen senf ostavi u frižideru da odstoji par dana, jer će biti ukusniji, a u međuvremenu slačica će izgubiti na ljutini.

Foto: Pixabay

Osim što je veoma ukusan, senf je lako dostupna namirnica koja nam može pomoći kod nekih oboljenja i tegoba. U sezoni gripa i prehlade, često nam se desi da promuknemo. Tada nam olakšanje može doneti jednostavan prirodan recept: senf, sok od pola limuna, kašičica soli i kašičica meda. Sve se kuva u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, grgulja u grlu se po gutljaj-dva dok se sve ne potroši. Ovo će ublažiti posledice promuklosti.

Kod napetih mičića i opekotina

Ako vam se nakon treniranja upale mišići, možete ih namazati senfom, jer je on odličan za opuštanje istih. U te svrhe može se napraviti i kupka od senfa, kašičice morske soli i vrele vode. Slična kupka, u manjoj količini, izvrsna je za opuštanje i odmor umornih nogu i stopala. Ukoliko izgorite na suncu, koristite senf tako što ćete ga namazati na kožu. Ovo će doprineti da se opekotine pre povuku, da se koža regeneriše i spreči nastanak plikova.

Ne treba zanemariti ni sve više istraživanja koja ukazuju na antikancerogena dejstva senfa, naročito na maligna oboljenja digestivnog trakta. Za sve to zaslužna je, naravno, slačica. Vredelo bi napomenuti i to da je senf pogodan dodatak jelima u dijetalnoj ishrani, jer se u 100 grama senfa nalazi svega oko 75 kalorija. Ipak, sa ovim namazom ne treba ni preterivati zbog visokog sadržaja natrijuma, pošto može izazvati poremaćaj krvnog pritiska.

Agroinfo.rs

RECEPT ZA DOMAĆI SENF: Saznajte sve o lekovitosti ovog aromatičnog namaza

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Borovnice su toliko blagotvorne, da zaslužuju mesto u ishrani čak i kada su van sezone. Da biste uživali u njima tokom svih 12 meseci u godini, možete da zamrznete sveže ili da kupite već smrznute bez dodanih sastojaka

Ova biljka raste na livadama, svetlim šumama i na čistinama planinskog i subalpskog pojasa. Veoma je rasprostranjena i na našim prostorima a često je možemo videti na mestima gde raste i Mrazovac.

Dijeta koja je razvijena za regulisanje visokog pritiska, masnoće i šećera u krvi već godinama važi za jednu od najzdravijih i preporučuje se i ljudima koji jednostavno žele da smršaju bez velikih promena u načinu ishrane.

Sredstva za čišćenje znaju često da budu jaka, iritirajuća ili potpuno neefikasna. Evo recepta za domaći sprej za čišćenje svih nečistoća po kući.

Mnogo je recepata za zdrave smutije i napitke koji nam daju snagu i vitalnost, a čuvena glumica Žaklin Smit, zvezda "Čarlijevih anđela" je otkrila recept za svoj "čarobni napitak".

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета